Wyniki CPK i CKMB 4-miesięcznego dziecka

Witam. Moja 4miesieczna coreczka jest pod opieka kardiologa (miala stwierdzona bradykardie ktorej teraz juz nie ma) ekg i echo w normie (otwor owalny otwarty dalej na 2mm) ale martwia mnie wyniki cpk i ckmb gdzie cpk-337 przy normie do 177 ckmb- 7,47 gdzie norma jest do 3 z kawalkiem....Moje pytanie brzmi co moze byc przyczyna tych wynikow? corka ma prawidlowe napiecie miesniowe nie jest apatyczna nie sinieje (o to mnie pytali lekarze) wczesniejsze wyniki tez sa ponad norme ale nie az tak.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w przypadku dzieci <3 r.ż. norma CK (cpk) to 60-305, a CK-MB z zakresu 5-10 uznaje się za wartość graniczną (laboratoria podają często normy uogólnione dla dorosłych). CK i izoenzym specyficzny dla mięśnia sercowego CK-MB to kinaza kreatynowa, marker molekularny wykorzystywany przy ocenie uszkodzenia mięśnia sercowego. Jest to jednak marker niespecyficzny, zwłaszcza, że w wypadku córki na podstawie badań ekg i echo zdiagnozowano już obecność otwartego otworu owalnego, wcześniej obserwowano bradykardię. Przede wszystkim dziecko musi w dalszym ciągu pozostawać pod opieką kardiologa dziecięcego, ale nieznacznie podwyższone CK i graniczna wartość CK-MB nie powinny być obecnie powodem do niepokoju, ale wartości będą wymagały kontroli w przyszłości.