Wyniki mam dobre. Czy to coś poważniejszego niż anemia?

Na wstępie napiszę, że mam 14 lat. Od pewnego czasu jestem bardzo senna, a nawet nie wiem dlaczego, bo odżywiam się normalnie. Nie odchudzam się, jem posiłki regularnie. Do tego dochodzi blada cera oraz wory pod oczami, mimo, że śpię tyle, ile powinnam. Czasami gdy siadam do lekcji, trudno mi się skoncentrować nad nauką, a nigdy tak nie miałam, i ogólnie, jestem osłabiona. Do tego wypadają mi włosy. Byłam u lekarza, ponieważ myślałam, że to objawy anemii, jednak wyniki były w miarę prawidłowe, jedynie hemoglobina trochę bardziej odstawała od normy. Piłam magnez, wapń, ale to nic nie dało, jest tak samo, a momentami nawet gorzej... Czy to są przyczyny anemii, czy czegoś innego? Z góry dziękuję za pomoc.
14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Objawy jakie Pani opisała są dość nie charakterystyczne i tak naprawdę mogą świadczyć zarówno o fizjologii, jak i patologii. Nie napisała Pani jakie badania były wykonane. Czy była to tylko morfologia, czy też inne. Wspomniała Pani też o odchyleniu w wyniku hemoglobiny - ale niestety tylko tyle. Tak naprawdę by stwierdzić, czy to anemia, trzeba byłoby ocenić właśnie poziom hemoglobiny, oraz inne parametry, by ocenić potencjalną przyczynę takiego stanu. Objawy jakie Pani opisała fizjologicznie mogą być wynikiem przemęczenia, przewlekłego zmęczenia czy też zaburzeń snu. Patologicznie mogą świadczyć zarówno o anemii, niedoczynności tarczycy, jak i infekcji.