Wyniki mammografii - czy zmiana ma charakter złośliwy?

Mama, lat 68, miała wykonaną mammografię. Otrzymała wyniki wraz ze skierowaniem do Pracowni Pogłębionej Diagnostyki programu profilaktycznego raka piersi. Wyniki: Piersi tłuszczowo-gruczołowe. Lewa pierś zabrodawkowe zagęszczenie o średnicy 10 mm, skala BIRADS=0. Informacje uzupełniające: asymetryczna tkanka gruczołowa!, NPL!, do oceny ZDI celowanym powiększonym oraz USG. W porównaniu z badaniem z 2007 roku obraz nie jest stacjonarny. Zalecana dalsza diagnostyka. Jest załamana czy to rak złośliwy?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Skala BIRADS służy do standaryzacji opisów zdjęć mammograficznych. BIRADS 0 w języku radiologów oznacza, że do końcowej oceny zmiany konieczne jest porównanie aktualnego badania z badaniami poprzednimi lub wykonanie dodatkowych badań - tak jak zalecono w przypadku Pani Mamy - czyli USG lub tzw. mammografii powiększonej (celowanej na zmianę).

Sądząc z opisu badania oraz wniosków opisanych przez radiologa, istnieje niestety duże prawdopodobieństwo, że opisywana zmiana ma charakter złośliwy. Niemniej, aby postawić dokładną diagnozę konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Kolejnym krokiem po wyżej wymieniowych badaniach powinna być biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa, lub biopsja operacyjna (czyli wycięcie guza i w trakcie operacji ocena, czy jest złośliwy - jeżeli tak, to od razu leczenie czyli usunięcie piersi i węzłów chłonnych).

Najważniejsze, że zmiana została wykryta i że będzie diagnozowana.

Pozdrawiam serdecznie