Wyniki morfologii dziecka - odbiegają od normy

Proszę o interpretację wyników morfologii niemowlaka (dziewczynka, wiek: skończone 9 m-cy). Niestety wyniki odbiegaja od załączonej normy, a wizyta dopiero w przyszłym tygodniu. WBC 5,8, RBC 4,94, HGB 12,8, HCT 37,2, MCV 75,3, MCH 25,9, MCHC 34,4, PLT 116, LY 82,7, MO 3,1, GR 14,2, RDW 12, PCT 0,07, MPV 5,9, PDW 19,8.
ponad rok temu

Witam!

Na wydruku z laboratorium najprawdopodobniej podano normy dla dorosłych, dlatego wyniki mogą się w nich nie mieścić.

Po odniesieniu ich do norm dla wieku i płci, niepokój budzi stężenie płytek krwi, które jest obniżone. Ponadto obniżona jest ich średnia objętość (MPV). Wskazane jest skonsultowanie się z pediatrą znającym dziecko, który oceni, czy występują niepokojące objawy (skazy krwotocznej) i dopyta o więcej informacji. W razie potrzeby skieruje do hematolga dziecięcego.

Nieco podwyższony jest odsetek limfocytów, a obniżony granulocytów obojętnochłonnych. Odwrócenie stosunku tych komórek w porównaniu z normami dla dorosłych jest fizjologiczne, jednak odsetki te u córeczki prezentują niewielkie odchylenia. Nie musi być to niepokojące, jesli stężenia tych komórek wyrażone w liczbach bezwzględnych są prawidłowe. Kontrolując kolejny raz morfologię krwi, warto wykonać rozmaz mikroskopowy (ręczny).

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam