Wyniki morfologii i toksoplazmozy - proszę o interpretację

Proszę o interpretację wyników badań morfologii 5-miesięcznego chłopca: MCHC podwyższone 35,7g/dl (norma 31 - 35), NEU obniżone 1,47 K/ul (norma 1,5 - 6), LYM podwyższone 8,33 K/ul (norma 2-7), NEU% obniżone 13,8% (norma 15-60), LYM% 78,1% (norma 20-70). Pozostałe wartości morfologii są w normach. Dziecko jest wyłącznie karmione piersią. Ponadto, co oznacza wynik toxoplazmozy dziecka: IgG 7,3 IU/ml (ujemny jest od <3,0) IgM 0,05. Przed ciążą przechodziłam toxoplazmozę. Syn po urodzeniu (2 doba) miał tylko przeciwciała IgG 420 IU/ml, w dziesiątej dobie życia 153,8 IU/ml. Małgorzata Król
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Podwyższona liczba limfocytów u dziecka nie jest niczym nieprawidłowym. Dzieci między 3 miesiącem  a 4 rokiem życia mają fizjologiczną przewagę limfocytów.
Często bywa tak, iż laboratoria stosują standardowe normy dla dzieci starszych i dorosłych i kwalifikują te wyniki jako nieprawidłowe.

Liczba neutrofili jest nieznacznie obniżona, co nie powinno Pani martwić - zwłaszcza, iż wspominała Pani, że pozostałe wyniki morfologii są w normach.

Jeżeli chodzi o toxoplazmozę to wynik IgG dodatni i IgM ujemny może świadczyć o tym, iż we krwi dziecka znajdują się przeciwciała przeciwko toxoplazmozie. Sytuacja taka jest możliwa, gdyż chorowała Pani na nią przed ciążą, a tym samym posiada Pani przeciwciała, które z krwią przekazała Pani dziecku. Gdyby IgG i IgM były jednocześnie dodatnie, świadczyłoby to o zakażeniu toxoplazmozą.

Ważne jest, aby pamietać, iż interpretację wyników powinien przeprowadzać lekarz prowadzący łącznie z badaniem fizykalnym dziecka.

Pozdrawiam!