Wyniki morfologii z rozmazem 4-latki - gorączka, brak innych objawów

Witam. Proszę o pomoc w analizie wyników badan krwi. Córka gorączkuje bez innych objawów (38,5) tak od tygodnia. W tym celu lekarz internista zlecił badanie moczu (wynik okej, negatywne) oraz morfologię. Poniżej wyniki. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji, dziękuję. WBC 8,38, NEUT 3,52 42*%, LIMPH 3,67 43,8*%, MONO 1,07 12,8*%, EO 0,10 1,2%, BASO 0,02 0,2%, RBC 4,65 HGB 12,06, HCT 35,2, MCV 75,7, MCH 27,1, MCHC 35,8, RDW-CV 11,6, RDW-SD 31,7. Dopisane ręcznie: Pałeczkowate 1%, podzielone 54%, eozynofile 1%, limfocyty 44%. Obecne limfocyty odczynowe. Dziękuję za pomoc w interpretacji. Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik morfologii z rozmazem wskazywać może na infekcję wirusową, jako przyczynę gorączki. Zbyt mało jest jednak danych, aby postawić rozpoznanie. Z wynikami powinna udać się Pani do pediatry, gdyż oprócz dokładnego zbadania dziecka najprawdopodobniej konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań (takich jak USG brzucha, badania serologiczne w kierunku zakażeń wirusowych, badania biochemiczne krwi, CRP, OB i in.).

Ze względu na cechy niedoboru żelaza w morfologii (niskie stężenie hemoglobiny, mała objętość krwinki czerwonej), warto byłoby także oznaczyć parametry gospodarki żelazem - najlepiej, kiedy dziecko będzie już zdrowe, gdyż wyniki tych badań wykonanych w czasie choroby mogą być niemiarodajne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.