Wyniki po amputacji piersi i wycięciu węzłów

Opis mikroskopowy: Carcinoma ductale invasivum NHG3 (2+2+1:3 mitozy/10 HPF - pole widzenia 0,57 mm). Metastases carcinomatosae in lymphonodis (No III/XV) Ifiltratio capsulae lymphonodi et talae perinodalis. Rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma ductale invasivum et in situ mammae dextrae. Metastases carcinomatosae in lymphonodis axillae (No III/XV) (NHG1, pT1c, pN1a). Bardzo proszę, na podstawie tego wyniku, napisać jakie są rokowania i proszę też o dokładne przetłumaczenie tych nazw. Z góry bardzo dziękuję!
ponad rok temu

Witam serecznie!

Rozpoznanie oznacza przewodowego raka inwazyjnego o stopniu złośliwości G3 (najbardziej agresywna postać raka - komórki szybko się dzielą) sutka prawego. W trzech węzłach chłonnych (z wyciętych 15-tu) znaleziono przerzuty nowotworowe - z naciekiem osłonki węzłów chłonnych i naciekiem tkanki okołowęzłowej.

Taka postać raka, pomimo niewielkiego rozmiaru wyjściowego guza (wg pT1c guz ma 1-2 cm średnicy), rokuje niekorzystnie ze względu na stopień złośliwości oraz zajęcie węzłów chłonnych. Z pewnością będzie konieczna chemioterapia.

Należy wspomnieć, że rokowanie uzależnione jest od wieku pacjentki (rokowanie u chorych przed menopauzą jest gorsze) oraz obecności receptorów hormonalnych.

Więcej informacji o leczeniu raka piersi i rokowaniu: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-raka-piersi, http://portal.abczdrowie.pl/rokowanie-w-raku-piersi.

Pozdrawiam serdecznie