Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Kobieta, 25 lat. Co oznacza poniższy wynik badań rezonansu magnetycznego kręgosłupa i co należałoby z tym zrobić? Wynik: Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego w sekwencji SE, FSE, w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznych. Brak zdjęć klasycznych – ostatnią wydzieloną tarczę międzykręgową traktuję jako L5/S1. Pogłębienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Na poziomie L5/S1 niewielki ześlizg przedni na około 1,5 mm z towarzyszącą wtórną, bardziej lewostronną, przepukliną materiału tarczy międzykręgowej. Widoczne są cechy zwężenia otworów międzykręgowych na tym poziomie, zwłaszcza otworu międzykręgowego lewego oraz cechy impresji na lewy korzeń nerwowy w obrębie otworu. Kanał kręgowy bez cech zwężenia wymiarów około 15 x 28 mm. Na poziomie L4/L5 centralna protruzja materiału tarczy międzykręgowej na około 5 mm w kierunku kanału kręgowego z impresją na worek oponowy centralnie. Kanał kręgowy z cechami zwężenia wymiarów około 9 x 17 mm. Na pozostałych poziomach cech dyskolacji materiału tarcz międzykręgowych nie uwidoczniono. Innych zmian nie wykazano. Stożek rdzeniowy położony jest typowo bez patologicznych ognisk.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania rezonansu magnetycznego ukazuje zmiany o charakterze dyskopatii z wypuklinami w obrębie kanału kręgowego (za poziomie L4/L5) oraz bocznie w obszar otworów międzykręgowych z uciskiem korzenia nerwu wychodzącego z kręgosłupa na tym poziomie. Jest to obraz charakterystyczny dla choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych, potocznie zwane jest to "wypadniętymi dyskami".

Nie napisano z jakiego powodu wykonano to badanie, jednak rozumiem, że w związku z objawami bólowymi o charakterze rwy kulszowej.

W pierwszej kolejności proponowałabym zgłosić się z powyższym wynikiem do lekarza kierującego na badanie. Postępowanie jest uzależnione nie tylko od badania obrazowego, ale przede wszystkim od nasilenia i typu objawów. Jest bądź zachowawcze (farmakoterapia i fizjo- fizykoterapia) lub nawet operacyjne. Lekarz prowadzący powinien dalej pokierować do odpowiednich specjalistów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.