Wypadek z fajerwerkiem - częściowa utrata wzroku

Witam:) Mam 19 lat i proszę o pomoc w mojej sprawie. W sylwestra 2010 miałem wypadek. Równo o godz. 24 moja impreza sylwestrowa skończyła się. Wystrzelona petarda trafiła prosto w lewe oko (chodzi o fajerwerk). Straciłem przytomność na ok. 15 minut, po czym wylądowałem w szpitalu. Założyli mi 6 szwów w prawym rogu powieki i dwa w środkowej części rzęs. Gdy opuchlizna zeszła, okazało się, że nie widzę. Źrenica była tak wielka, że nie widać było koloru oka. Okulista przepisał mi krople o składzie: ch***, d****, t*** (5 razy dziennie). Zostałem skierowany na USG oka, tomografię i rezonans magnetyczny, lecz nie dało to żadnych wyników. Dodam, że ciśnienie w oku wynosiło 31 mmHg. Po dwóch miesiącach nie było żadnej poprawy.

Wykłóciłem się o konsultacje u innego specjalisty, zostałem skierowany do polikliniki okulistycznej w Trondheim (Norwegia). Lekarz po 30 minutach badania mnie stwierdził, że niezbędna jest operacja. 1 marca przeszedłem laserową operację wymiany soczewki. Operacja nie dała prawie żadnych skutków. Widzę coś w prawym górnym rogu, lecz przy normalnym życiu nie ma to żadnego wpływu. Dostałem następujące krople : a***, d****, t***. Bo 2 tygodniach ciśnienie w oku było dalej za wysokie. Na dzień dzisiejszy udało mi się zwalczyć zbyt wysokie ciśnienie w oku domowymi sposobami :) z 31 do 16 w tydzień. Lecz na oko dalej nie widzę. Bardzo poważnie rozważam wizytę u specjalisty w Polsce. Proszę o porady, gdzie mógłbym otrzymać najbardziej profesjonalną pomoc :) Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na podstawie Pańskiego opisu trudno stwierdzić, na jakim poziomie doszło do utraty wzroku oraz czy zmiany te są odwracalne, czy nieodwracalne. Choć częściowe widzenie zawsze lepiej rokuje. Można by się zastanowić nad zasadnością wykonania wzrokowych potencjałów wywołanych, by ocenić przewodzenie - czy nie jest uszkodzony nerw wzrokowy, oraz dokładnego określenia pola widzenia, metodą FDTmatrix.

Jeżeli chodzi o ośrodki w Polsce, wydaje się, że najlepsze są w Krakowie i w Warszawie - np. Klinika prof. Szaflika. Warto, by ktoś doświadczony w tej dziedzinie powtórnie obejrzał dokładnie dno oka.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!