Wyrównanie lordozy lędźwiowej- jakie są przyczyny, jak leczyć, czy można całkowicie wyleczyć?

Witam. Moja córka ma 16 lat i okazało się po badaniach RTG, że ma wyrównanie lordozy lędźwiowej. Od jakiegoś czasu na lekcjach WF dziewczynki ćwiczyły gimnastykę akrobatyczną. Moja Monika leżała na podłodze, kolana ugięte i utrzymywała w górze cały ciężar swojej koleżanki. Skarżyła się, że bolą ją plecy, a jest szczupła i cały kręgosłup miała obolały aż czerwony. Pani od Wf niestety nie odpuszczała i dzieci musiały nadal ćwiczyć..... Od tego czasu Monika regularnie skarżyła się na ból pleców. Pierwsza wizyta u lekarza zakończyła się przepisaniem maści przeciwbólowych, lecz nic nie pomogło. Ostatnio córka zrobiła badanie RTG i wyszło, że ma właśnie wyrównanie lordozy lędźwiowej. Proszę o odpowiedź, czy te ćwiczenia mogły mieć wpływ na powstanie tego schorzenie i jak to leczyć? Pozdrawiam

ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Lordoza to wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. Fizjologicznie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Spłaszczenie lordozy  powstaje na skutek przeciążania kręgosłupa w pozycjach niefizjologicznych. Jest to zjawisko negatywne, gdyż dochodzi do zbliżenia krawędzi trzonów kręgów, a to prowadzi do upośledzenie funkcji amortyzacyjnej kręgosłupa i predysponuje do szybszego powstania zmian zwyrodnienieniowych.
Wskazana byłaby wizyta u lekarza pierwszego kontaktu/pediatry, który prawdopodobnie skieruje córkę na dalsze leczenie do poradni ortopedycznej  lub rehabilitacyjnej. Dobre efekty lecznicze przynosi fizyko- i kinezyterapia. Dalsze ćwiczenie elementów gimnastyki akrobatycznej jest przeciwskazane.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty