Wyrywanie zęba domowym sposobem

Dzień dobry, Chce wyrwać zęba na własną rękę. Właściwie chciałem bo szukałem informacji o tym i wiele pisze że grozi to infekcją. Chciałbym jednak wiedzieć jak jest naprawdę. Ząb mnie już tak boli że sposób mi obojetny.  może boleć bo gorzej być nie może. Jeśli jakiś stomatolog to czyta lub kto po medycynie prosze mi odpowiedziec, ale bez takich że nie da rady, tylko tak jakie jest ryzyko infekcji jeśli dezynfekcja będzie domowa czy mam go pociągnąć z całej siły w dol ? czy to coś da ? czy muszę to jakoś inaczej zrobić? ogólnie jak to zrobić?  Jaki jest sposób na wyrwanie zęba domowymi sposobami? Czy jest to wykonalne? Jak to zrobić i jak postąpić już po wyrwaniu zęba. Pozdrawiam

Na pewno bezpiecznie i bezboleśnie taki zabieg wykona lekarz.

pozdrawiam

Witam
Usunięcie zęba często stanowi problem dla dentysty czy nawet chirurga. Rozumiem Pana, że ból jet nieznośny lecz usuwanie na własną rękę może tylko sprawę pogorszyć. Proszę mi powiedzieć co Pan zrobi jeśli ząb podczas usuwania się złamie ? Czy zdaje Pan sobie sprawę z tego, że ból będzie jeszcze gorszy, że wprowadzi Pan infekcję, że może dojść do poważnych powikłań. W każdej przychodni gdzie jest podpisana umowa z NFZ usuną Panu bolącego zęba poza kolejnością, bezpłatnie i bezboleśnie.
Proszę o rozwagę, gdyż znam przypadki, gdzie taka niefrasobliwość kończyła się leczeniem szpitalnym i sepsą.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Jako lekarz powiem wariat,jako człowiek powiem desperat, który ma b.duży uraz do dentysty.
A więc jak tu pomóc,mnie nie martwi na tyle infekcja, co szkody fizyczne jakie sobie Pan urządzi.
-Po 1 : infekcje jako tako pewnie poradzi Pan sobie antybiotykiem.
Po 2:WYRWANIE;
_Jeżeli to jest ząb zaatakowany przez paradontozę i kiwa się ze wszystkich stron,to mozna to zrobić - jakoś .....
_Natomiast jeżeli nie, to nic z tego - to nie mleczak któremu się zresorbowały (znikły)korzenie, ma korzenie i to w takiej długości jak+- 3X długości jego korony.( około 3cm). Korzenie tkwią w kości a nie w dziąśle.A więc reasumując wyrwanie takiego zęba łapiąc go po prostu (nawet kombinerkami) skończy się złamaniem korony zęba i korzenie dalej będą tkwić w kości i ból jaki był może nie dość że nie zniknie, to jeszcze zwiększy się.TO TAK TROCHę JAK ZABIERAĆ SIĘ ZA WYRWANIE DUŻęó DRżEWA Z ZIEMI BEZ ODKOPYWANIE DOOKOŁA KORZENI ŁOPATĄ. No chyba że to drzewo rośnie na osuwającą się skarpę i ma odkrytych korzeń (czyli 1 przypadek z słyną paradontozą)
Moja rada przełamać strach i do dentysty, nawet w ramach NFZ-du przysługuje wyrwanie zęba ze znieczuleniem.Powodzenia
Lek.sto.Maria Hirchy-Żak

Hmm infekcji to raczej bym się nie obawiał na Pana miejscu , raczej tego ,że uszkodzi Pan wyrostek zębodołowy , złamie i pozostawi korzeni w kości , otworzy Pan zatokę szczękową ,wybije Pan sąsiednie zęby , zwichnie żuchwe , spowoduje krwotok, uszkodzi nerw i jeszcze kilka innych atrakcji.
Z pozoru jest to prosta czynność , jednak trzeba wiedzieć gdzie złapać i w jaki sposób przyłożyć siłe i w jakim kierunku , czy obrócić czy pociągnąć , jak zwichnąć , a przy każdym zębie jest inaczej.
Finalnie omdleje Pan z bólu i rozbije głowę o kant stołu.
Reasumując : delikatnie , bardzo delikatnie mówiąc to bardzo zły pomysł.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!

Usuwanie zęba stałego w domu jest bardzo złym pomysłem. Należy uwzględnić brak Pana doświadczenia w zabiegach stomatologicznych oraz brak przygotowania do samodzielnego usunięcia zęba. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na usunięciu zęba z zębodołu za pomocą odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Jest on wykonywany jedynie w wypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia. Za każdym razem ekstrakcja zęba jest poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim, podczas którego stomatolog zbiera informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, przebytych niedawno chorobach czy ewentualnych alergiach na środki znieczulające.
W większości przypadków planowana ekstrakcja zęba jest poprzedzona wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, która pozwala lekarzowi ocenić ogólny stan uzębienia pacjenta i zaplanować przebieg zabiegu. Sama ekstrakcja, jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, jest dość krótkotrwała. Zawsze przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu dolegliwości bólowe pacjenta zostają zredukowane do minimum. Za pomocą specjalnych narzędzi ząb zostaje najpierw poluzowany, a następnie – usunięty z zębodołu. Otwór jest później zaopatrywany szwem.
Błędnie przeprowadzone usunięcie zęba może skutkować wieloma powikłaniami, jak np.: krwotok, złamanie zęba i pozostawienie fragmentu w zębodole, perforacja zatoki szczękowej, uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych, naruszenie struktury bądź stabilności zębów sąsiednich.