Wysiłek fizyczny a leczenie lekami hiperglikemicznymi: co robić?

Co robić, gdy biorę M*** i po wysiłku cukier rośnie?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W cukrzycy typu II, leczonej lekami doustnymi, rola wysiłku fizycznego w terapii jest kluczowa i jest on jak najbardziej zalecany, gdyż sprzyja redukcji masy ciała, zmniejsza insulinooporność tkanek itp.

Bardzo intensywny wysiłek fizyczny może jednak powodować hiperglikemię (zwiększoną ilość glukozy we krwi) oraz ketozę. Jeśli glikemia wynosi >300 mg/dl, należy oznaczyć ciała ketonowe w moczu i w razie stwierdzenia ketonurii unikać wysiłku. Konieczna jest też wtedy konsultacja z lekarzem diabetologiem w celu modyfikacji leczenia i wskazania możliwego wysiłku fizycznego.

Jeśli poziomy glikemii nie rosną znacznie, nie ma czym się przejmować - należy dalej kontrolować poziomy cukrów, jednocześnie pamiętając o powyższym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.