Wysoka liczba białych krwinek w ciąży

Wbc 14.3, hb 10,3, rbc 3,29, ht 30,7 - to moje wyniki krwi. Jestem w 7 miesiącu. Takie wyniki mam od samego początku. Czy coś mi lub dziecku grozi? Biorę witaminy i tabletki na krew, ale jakoś nie pomagają...
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

W ciąży fizjiologicznie dochodzi do tzw. hemodylucji, czyli rozrzedzenia krwi, co może mylnie sugerować niedokrwistość. Poziom hemoglobiny w ciąży nie powinien być jednak niższy niż 11,0 g%, a zatem Pani rzeczywiście cierpi na niedokrwistość. Niestety, nie podała Pani wartości parametru MCV, który pomaga stwierdzić, jaka jest przyczyna anemii (niedobór żelaza?, witaminy B12?). Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza (niskie MCV). W tym przypadku Pani dziecko może wymagać leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza po urodzeniu (w większości przypadków wystarcza suplementacja żelaza, czasem konieczne jest podawanie erytropoetyny).

W Pani wynikach zwraca ponadto uwagę liczba krwinek białych. Jest ich nieco za dużo (norma w ciąży to 12 x 109/l). Może to świadczyć o infekcji. Powinna Pani skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.