Prolaktyna u mężczyzn a jej przyczyna

Witam! Mam 35 lat i chciałbym zadać pytanie dotyczące wysokiej prolaktyny u mężczyzn. Od paru miesięcy mam osłabione libido. Ogólne wyniki badań całkiem dobre, poza prolaktyną 16,8 (norma 4,04 - 15,2). Testosteron jest OK 6,2 (norma 2,8 - 8,0). Seksuolog przepisał mi B******. Spotkałem się jednak z opinią, że lepszy, choć wielokrotnie droższy jest N********. Mam zatem pytania, czy N****** jest skuteczniejszy od B********* na obniżenie prolaktyny? Czy tylko lepiej tolerowany? Rok temu prolaktynę miałem 8, a więc przez rok wzrosła ponad dwukrotnie. Czy jest to powód do niepokoju? I co może być przyczyną? Czy są jakieś naturalne sposoby zbicia prolaktyny? Jakieś zioła, dieta, etc? Skąd w ogóle taka wysoka prolaktyna u mężczyzn? Czy to się zdarza często, czy są powody do niepokoju, czy może raczej jest to zjawisko normalne, które występuje dosyć często? Pozdrawiam, Tomasz

Witam serdecznie!

Obniżone libido jest zwykle pierwszym objawem hiperprolaktynemii u mężczyzn. Zaburzenie to leczy się lekami z grupy agonistów dopaminy.
Zaordynowany Panu lek jest jak najbardziej właściwy. Drugi preparat, faktycznie działa bardziej wybiórczo, daje zatem mniej działań niepożądanych, ale działa on przez to znacznie silniej.
Proszę zaufać swojemu lekarzowi, na pewno dobrał odpowiednie leczenie dla Pana.

Przyczyn hiperprolaktynemii jest wiele. Najczęściej występuje hiperprolaktynemia polekowa. Może jednak wystąpić w guzie przysadki, przy stresującym trybie życia, nieodpowiedniej diecie.

Pozdrawiam