Wysoki cholesterol u nastolatka

Witam! Moj 19-letni syn ma od 2 lat problem z cholesterolem. Wypadały mu bardzo włosy, więc lekarz zlecił ogólne badania. W 2006 - cholesterol miał 225. Lekarz zapoznał mnie z dieta i w roku 2007 cholesterol spadl na 183, ale HDL był - 38, LDL-128. Przyznam, że nie zmieniłam wtedy synowi drastycznie jedzenia. Ograniczylam trochę, żółte sery (jadł ich dużo). W roku 2009 nadal włosy wypadały synowi. Na poduszce po nocy było ciemno od włosów, a po praniu w pralce, na szybce od drzwi, były też syna włosy. Na każdym ubraniu było pełno włosów. Przy odkurzaniu jego pokoju też widziałam duże ilości włosów. Do tego schudł wyraźnie. Mimo że nie narzeka na apetyt. Skarży się na bóle w stawach. Wyniki - wrzesień 2009: cholesterol 222, LDL - 158, HDL - 43, Quot.LDL/HDL - 3.67, Quot.Chol/HDL - 5.16. Do tego leukocyty - 4.1, glucose - 61, hormon tarczycy TSH basal (CMIA) - 1,87. Lekarz zalecił dietę. Kupuję margarynę becel i jogurty pro-activ, obniżające cholesterol, kwasy tluszczowe omega-3. Sama się zaczęłam szukać informacji, co można jeść, żeby obniżyć poziom cholesterolu i to stosowałam. Kupuję odtłuszczone sery, nie smażę, lecz gotuję lub duszę mięso. Wprowadziłam kasze gryczane i jęczmienne. Pasztety i wędliny bez cholesterolu. Wyniki styczeń 2010 - cholesterol 214, wynik kału na pasożyty - negatywny. Proszę o poradę, czy mam się niepokoić. Czytałam w internecie i znalazłam informacje o cukrzycy. Proszę o pomoc. Syn kończy w listopadze 20 lat, ma 178 cm wzrostu, waży 61 kg. Dziękuję i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W związku z tym, że poza podwyższonym nieznacznie poziomem cholesterolu nie występują dodatkowe czynniki rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, tj. palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze, wiek >50 r.ż., nie należy skupiać się za bardzo na tym problemie. Dieta, którą Pani stosuje, powinna w miarę unormować poziom lipidów we krwi syna.

Bardziej zastanawiający jest problem wypadających włosów. Zaburzenia lipidowe nie należą do przyczyn tego objawu. Należy poszukiwać innych. Mogą to być przyczyny związane bezpośrednio ze skórą owłosioną głowy, np. łupież tłusty (który w przeciwieństwie do suchego, tzw. białego, powoduje wypadanie włosów), łojotokowe zapalenie skóry i inne. W celu wykluczenia tych jednostek należy zgłosić się do specjalisty dermatologa, do którego nie jest wymagane skierowanie od lekarza POZ.

Drugą grupę przyczyn stanowią choroby ogólnoustrojowe, tj. niedoczynność tarczycy (prawidłowe TSH może nie wystarczyć, gdyż w tzw. subklinicznej niedoczynności może być prawidłowe, należy wykonać oznaczenie fT3 i fT4), anemie (nie pisze nic Pani o morfologii krwi), niedobór lub nadmiar witaminy A, niedobór cynku i inne.

Proponuję porozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym/internistą, a także koniecznie udać się do dermatologa. Być może będzie on w stanie podsunąć podejrzenie choroby wywołującej ten objaw na podstawie badania i doświadczenia. W związku z tym, że glikemia na czczo u Pani syna wyszła 61, można wykluczyć cukrzycę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.