Wysoki poziom ASO

Witam.W sierpniu córka miała mieć usuwany migdał i po badaniach okazało się że muszą odstąpić od zabiegu ze względu na bardzo wysokie ASO-prawie 1100.Została wypisana ze szpitala i do 11.10.2013 brała antybiotyk ospen.Dziś odebrałam wyniki ASO i ma 664.Mam pytanie przez jaki czas musi brać ten antybiotyk żeby mogło w końcu dojść do zabiegu.Pozdrawiam serdecznie.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Streptolizyna O jest substancją immunogenną -(produkowaną przez paciorkowca), tzn. ma zdolność pobudzania układu immunologicznego do produkcji przeciwciał przeciw niej. To właśnie miano tych przeciwciał oznaczane jest w badaniu ASO i wykorzystywane jako wskaźnik świeżego lub przebytego zakażenia tymi bakteriami. Szczytowy poziom ASO pojawia się w ok. 4 do 6 tygodni od zakażenia, po czym następuje jego spadek. Badanie poziomu ASO zazwyczaj przeprowadza się kilkakrotnie, w celu obserwacji ewolucji miana przeciwciał w czasie. Nie oznacza to jednak iż należy przyjmować antybiotyk ciągle przez czas, w którym ASO utrzymuje się silnie dodatnie w organizmie.