Wysoki poziom bilirubiny i obniżony cholesterol całkowity

Mój problem polega na tym, że 6.02.2014 robiłem badania krwi i miałem wysoki poziom bilirubiny tzn. 3.01 (alat 18.10, aspat 20.40) i obniżony cholesterol całkowity 149.9 (hdl 82.0, ldl 56.0). Wystraszył mnie wysoki wynik bilirubiny. Być może jest to wynik nadużywania alkoholu. Od 06. nie wypiłem ani kropli i biorę essential forte.Po powtórzeniu badań 28.02.okazało się jeszcze gorzej-bilir. całk 3.68 a cholest całkowity 126.7. Czy powodem może być tylko alkohol Jan lat 35 wzr 181 wg 75 kg Pozdr

Witam,

Istotna kwestia jest to, czy w wykonywanych w przeszlosci badaniach rowniez poziom bilirubiny byl podwyzszony. Przy prawidlowych wartosciach enzymow watrobowych izolowany podwyszony poziom bilirubiny moze sugerowac tzw. hiperbilirubinemie wrodzona (najczesciej zespół Gilberta), ktory trudno nazwac schorzeniem, raczej jest to cecha organizmu, ktora posiada mniej wiecej 1/5 spoleczenstwa. Stad wazne jest porownanie tych wynikow z wynikami z poprzednich lat, bo w przypadku hiperbilirubinemii poziom bilirubiny w kazdym z tyhc oznaczen byl najpewniej wyzszy. W przeciwnym wypadku warto skonsultowac sie z hepatologiem.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga