Wysoki poziom cholesterolu w 18tc

witam mam 24 lata i jestem w 18 tygodniu ciąży. podczas ostatnich badan okazało siw ze mam bardzo wysoki poziom cholesterolu, który wynosi 331,3 mg/dl. czy powinnam sie obawiac o ciaze

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Gdy spodziewające się dziecka kobiety odbierają wyniki badań poziomu cholesterolu, często wpadają w panikę. Jego zawartość we krwi znacząco wzrasta nawet u pań, które nigdy nie miały tego typu problemów. W większości przypadków nie ma jednak powodów do niepokoju. Cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji hormonów, a do tego właśnie potrzebują go łożysko i płód. W ostatnim trymestrze ciąży jego poziom może wzrosnąć nawet o 35 proc. niezależnie od rodzaju pożywienia kobiety.
Jeśli jednak poziom cholesterolu u przeszłej matki znacząco przekracza normy już od początku ciąży, może być niebezpieczny. Jak wykazały badania przeprowadzone przez National Human Genome Research Institute, u kobiet z nadmiarem cholesterolu występuje zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu . Miał on miejsce u 12 proc. kobiet, których poziom cholesterolu przekraczał 261 mg/dl.
Podwyższony poziom cholesterolu jest groźny, jednak nie należy w tym okresie stosować leków obniżających jego poziom, a wyłącznie dietę.

badanie cholesterolu dzieli się na frakcję HDL LDL i TGD należy je robić 14 godzin po ostatnim posiłku .powinnaś zrobić komplet badań,