Wysoki poziom cukru i podwyższone ciśnienie

Witam. Mam 14 lat, niedawno byłam z mamą robić badania na cukrzycę. Mój wynik to 110 na czczo. Lekarz powiedział że za rok/dwa mogę mieć cukrzycę typu II, dlatego teraz jestem pod stałą kontrolą lekarza i mam dietę, ale wizytę następną mam dopiero za 2 miesiące. Wczoraj byłam na szczepieniu i zrobiło mi się słabo, pielęgniarka zmierzyła mi ciśnienie i powiedziała, że mam za wysokie. Ogólnie ostatnimi czasy ciągle chce mi się spać, ciągle mam „smak” na słodycze. Zastanawiam się czy powinnam znowu zrobić badania?

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Zalety pomp insulinowych

Pompy insulinowy stosowane są przez osoby cierpiące na cukrzycę. Jakie są zalety stosowania tego urządzenia? Na ten temat wypowiada się ekspert - dr Tomasz Gawrecki.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Podwyższony poziom cukru i zwyżki ciśnienia są zdecydowanie niepokojącymi objawami u tak młodej osoby. Powinna Pani udać się z mama do lekarza i koniecznie powiedzieć o wzroście ciśnienia (wcześniej lepiej samemu kilkakrotnie zmierzyć ciśnienie w domu). Taki zestaw objawów może wskazywać na chorobę endokrynologiczną (np. zespół Cushinga). Bez zbadania Pani, zebrania dokładnego wywiadu i ewentualnie zrobienia dodatkowych badań, niestety, nie obejdzie się.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty