Wysoki poziom cukru we krwi po nocy - co robić?

Zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 2 dwa miesiące temu. Na czczo cukier 155, po glukozie 280. Jeden lekarz stwierdził, bym nie brała leków, tylko przeszła na dietę (mam 14 kg nadwagi) i wzmożony wysiłek fizyczny, inny zalecił leczenie tabletkami + dieta + sport. Schudłam już 4 kg, czuję się lepiej, ale bez względu na to czy przyjmuję leki czy nie (próbowałam po tygodniu), cukier na czczo jest wysoki, ok. 170, i za nic nie chce być niższy, a w ciągu dnia udaje mi się utrzymać w miarę wartości przyjęte jako prawidłowe, czyli od 90 do 130. Czasami są one wyższe, nawet 200, ale to są wypadki sporadyczne.

Co zrobić, aby cukier po nocy nie był tak wysoki? Przecież nie nastawię budzika na 4 rano i nie będę jadła 20 dag sera białego? Proszę o radę. Następną wizytę u diabetologa mam za 6 tygodni i martwię się, że tak wysoki poziom może mi szkodzić. Dziękuję za informacje.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Według najnowszych wytycznych dotyczących leczenia cukrzycy przy świeżym rozpoznaniu powinno się już od razu wprowadzić leczenie, sama dieta i aktywność fizyczna, jak było kiedyś, to za mało. Obserwując Pani glikemię, potwierdza się to. Wstanie rano w celu zjedzenia posiłku nie obniży poziomu glukozy we krwi, wręcz przeciwnie. Proponuję w pierwszej kolejności - prześledzić, co Pani je wieczorem - czy posiłek nie jest za duży i za późno? No i najpewniej należy zmodyfikować leczenie przeciwcukrzycowe - dodając lek lub zmieniając dawkowanie, ale to już przy wizycie u lekarza.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji o diecie cukrzycowej.

Serdecznie pozdrawiam!

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy