Wysoki poziom hemoglobiny

Badanie krwi: wbc 8,4, rbc 5,9, hgb 17,9 ,hct 54,9, k 3,9, na 138, plt 145, rdw 15,4, mon 11,2, nadmieniam, że brat i ojciec też ma wysoką hemoglobinę, ale hct ma w normie. Ja od 20 lat mam powyżej 17 hgb. Nie odczuwam żadnej dolegliwości, mam torbiel nerki, zrosty w lewym płucu i zapalenie żołądka. Co z tym mam robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nadkrwistość (czyli zwiększony poziom hemoglobiny we krwi) może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynika z palenia papierosów i ustępuje całkowicie po rzuceniu palenia. Inne przyczyny to: przebywanie na dużych wysokościach, torbiele nerek, choroby płuc (nie pisze Pan/Pani jak duży zakres mają te zrosty i z czego wynikają). Występowanie rodzinne może wskazywać na wrodzoną patologię hemoglobiny, jednak jest to przyczyna rzadko spotykana. W Pana/Pani przypadku niepokojący jest wzrost hematokrytu (Hct), który może, ale nie musi oznaczać, że choruje Pan/Pani na czerwienicę prawdziwą. W związku z tym zalecałabym zgłoszenie się do lekarza (najlepiej hematologia) i dalszą diagnostykę.