Wysoki poziom testosteronu u kobiet

Z czego może wynikać wysoki poziom testosteronu u kobiet? Mam 25 lat, podczas badań wyszło, że mam górną granicę normy i bardzo wypadają mi włosy. Problemy skórne mam niemalże od zawsze. Dodam, że nie jem mięsa, masła i moja dieta może nie dostarczać wszystkich składników. Podejrzewam, że na wizytę u lekarza będę musiała poczekać co najmniej tydzień, dlatego proszę o informację, jak zapobiec wypadaniu włosów i na co zwrócić uwagę w diecie, by unormować hormony oraz co może zalecić mi lekarz?
25 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jak najbardziej podwyższony poziom testosteronu ma wpływ na wypadanie włosów. Polecam artykuły: portal.abczdrowie.pl/rodzaje-lysienia, portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-lysienia. Przyczyną podwyższonego testosteronu u kobiet mogą być zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników. Istnieje też predyspozycja genetyczna. Powinna być Pani dokładnie przebadana w celu znalezienia przyczyny zaburzeń hormonalnych. Pomóc może Pani lekarz endokrynolog lub ginekolog. Leczenie powinno być przyczynowe. Skuteczne mogą być także tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym, np. Diane, a także stosowany miejscowo minoksydil. Pozdrawiam!