Wysoki poziom żelaza w surowicy

Syn (26 lat) jest po leczeniu operacyjnym guza przestrzeni przygardłowej i zachyłka gruszkowatego. W październiku 2008 r. został poddany radioterapii (35 lamp). Zniósł ją dobrze, lecz wyniki krwi się pogorszyły (spadek hemoglobiny, białych i czerwonych ciałek oraz żelazo spadło do 37,4 mg/dl). Od stycznia do maja 2009 r., był leczony preparatem żelaza. W maju żelazo podskoczyło do 153,4 i od tego czasu rośnie. 1-go grudnia 2009 r. robione miał badania - morfologia w normie, cholesterol, trójglicerydy, glukoza, próba wątrobowa również w normie, tylko żelazo w surowicy 334,42 (norma do 175) oraz TIBC 513,6 (norma do 450). Jestem zaniepokojona. Czy jest to objaw czegoś złego? Czy może lek ma przedłużone działanie (od maja nie bierze żadnych leków). Kuchnię prowadzę tradycyjną, poza tym że syn jest mięsożerny i lubi buraczki (do obiadu zjada 1/2 słoiczka buraczków). Jeżeli mogłabym zastosować jakąś dietę, to proszę mi ją przekazać. Wdzięczna będę za każdą radę. W połowie grudnia ma wyznaczoną wizytę kontrolną w klinice. Bogusława Nieziołek

Redakcja abcZdrowie

Po naświetlaniach doszło do zahamowania/uszkodzenia szpiku, stąd obniżona liczba białych ciałek krwi, niedokrwistość. Wspomagająco syn przyjmował preparat żelaza. Pewną rolę mogły również odgrywać zaburzenia w gospodarce żelaza, związane z chorobą podstawową - nie napisała Pani z jaką chorobą mamy do czynienia. Obecnie wydaje się, że organizm nadmiernie chłonie żelazo. Proponuję ograniczyć podaż żelaza w diecie i skontrolować wyniki. W razie ich nieprawidłowych wartości, proszę zgłosić się do lekarza.