Wysoki wskaźnik CRP w ciąży

Witam, jestem w 21 tygodniu ciąży. Odebrałam wyniki, gdzie CRP wyniosło 22. Nie choruję, nie mam żadnej infekcji. Lekarz prowadzący skierował mnie do szpitala. Tam mnie przebadano ginekologicznie, przeprowadzono badanie moczu i krwi. Wynik CRP powielił się - 22,73 mg/L. Odesłano mnie do domu,otrzymałam receptę na amoksycyklinę 1,0 g. Badania ginekologiczne nie wskazały odchyleń. Proszę o odpowiedź, czy takie działanie wystarczy? Co grozi w przypadku zwiększającego się wyniku CRP? Poniżej podaję inne parametry z badań krwi: Leukocyty 9,23G/L; Erytrocyty 3,12 T/L; Płytki krwi 235,0 G/L; Hemoglobina 6,00 mmol/L; Hematokryt 0,292 L/L; Średnia objętość krwinki czerwonej 93,60 fL; średnia masa hemogl. w krwince czerwonej 1,92 fmol; średnie stężenie hemooglob. w krwince cserw. 20,50mmol/ G/L; Szerokość rozkładu krwinek CV 13,20%; Limfocyty 2,03 G/L; Limfocyty %- odsetek limfocytów 22,00%; Monocyty 0,670 G/L; Odsetek monocytów 7,30%; Granulocyty obojętnochlonne 6,3 G/L; Odsetek granulocytów obojętnochłonnych 68,10 %; Eozofile 0,190 G/L; Odsetek eozofili 2,10 %; Bazofile 0,020 G/L; Odsetek bazofili 0,20 %; średnia objętość płytek krwi 9,60 fL.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Wskaźnik CRP jest wykładnikiem stanu zapalnego gdzieś w organizmie, wzrasta głównie w przypadku infekcji zwłaszcza tych bakteryjnych. W takich sytuacjach należy poszukać w organizmie ogniska infekcji i właśnie w szpitalu z pewnością przebadano Panią pod tym kątem. A ponieważ niczego nie znaleziono, a wynik CRP nadal jest wysoki, postanowiono profilaktycznie wdrożyć antybiotyk, który w razie gdyby gdzieś w organizmie była infekcja bakteryjna to antybiotyk powinien ją zwalczyć. Po antybiotykoterapii trzeba będzie ponownie skontrolować CRP i wtedy będzie wiadomo czy leczenie było skuteczne. Jest to właściwe postępowanie, jeśli nie znaleziono w badaniach przyczyny wysokiego CRP. Sam w sobie jest on niebezpieczny tylko dlatego, że wiąże się z jakimś stanem zapalnym, a ten stan zapalny może być groźny i dla Pani i dla dziecka. Ale póki co nic poważnego się nie dzieje, nie znaleziono żadnej poważnej przyczyny i miejmy nadzieję, że antybiotyk pomoże. Dlatego proszę się nie martwic na zapas. Natomiast z badań wynikałoby że ma Pani anemię, ale pewnie w szpitalu zalecono Pani już właściwe postępowanie. Pozdrawiam serdecznie