Crp u dziecka a przyczyna wysokiego wyniku

Witam serdecznie. Po przeczytaniu wszystkich e-maili, dotyczących problemu, o który chciałabym zapytać, poczułam wreszcie, że nie jestem odosobniona w tym, co dzieje się z moją córcią. W przypadku mojej córci (2,5 roku) też pojawiła się wysoka gorączka, powyżej 39,5 stopni  i po żadnych lekach przeciwgorączkowych nie chciała spaść. Spadała może o pół stopnia i za trzy-cztery godziny znowu rosła. Na drugi dzień wystraszyłam się, że nic na nią nie działa i pojechaliśmy do szpitala. Córcia jest po chorobie Kawasaki, więc moje obawy były ogromne! Zrobili jej od razu badanie krwi i CRP wyszło 140! Przebadali ją bardzo dokładnie, ale nie znaleźli przyczyny tak wysokiej gorączki i wysokiego wyniku CRP u mojego dziecka. Jedynie prześwietlenie płuc pokazało niewielkie zmiany okołooskrzelowe. Dostała od razu antybiotyk z najwyższej półki i temperatura spadła. Leżałyśmy w szpitalu tydzień, CRP spadło, ale ciągle boję się, że gorączka może wrócić! Czy przy zapaleniu oskrzeli może tak wysoko skoczyć CRP? Czy może doradzicie mi, jakie mogłabym zrobić jej badania, żeby wykryć źródło zakażenia? Czy w przypadku CRP 140 należy brać pod uwagę SEPSĘ? Bardzo się boję. Pozdrawiam i dziękuję za wszelka pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Białko CRP należy do tzw. białek ostrej fazy. W odróżnieniu od OB wykazuje znaczną dynamikę zmiany stężenia i jest bardzo przydatnym wskaźnikiem toczącego się w danej chwili procesu chorobowego. Jego wzrost nie jest charakterystyczny dla żadnej z chorób - przyczyn może być mnóstwo (infekcje, urazy, choroby przewlekłe, operacje itd). Z Pani opisu wynika, że u dziecka stwierdzono bakteryjną infekcję dróg oddechowych co, odpowiadając na Pani pytanie, jest bardzo prawdopodobną przyczyną takiej wartości CRP. Kontrolne badanie CRP ma za zadanie określenie skuteczności leczenia i postępu choroby. Istotny spadek (niestety nie podała Pani wartości kontrolnej) wskazuje na to, że infekcja ustępuje, a leczenie jest odpowiednie. Proszę zaufać lekarzom, którzy, jak sama Pani mówi, dokładnie zbadali dziecko oraz postawionej diagnozie przy wypisie ze szpitala. Sepsa byłaby z pewnością w niej uwzględniona. Proszę nie podejmować działań na własną rękę kierując się poradami z forów internetowych. Jeżeli u córeczki nadal występują niepokojące objawy radzę konsultację u pediatry, który ewentualnie zaplanuje dalszą diagnostykę. Pozdrawiam serdecznie.