Wysokie ciśnienie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Mam 72 lata, nigdy nie paliłam i nie piłam. W rodzinie nikt nie chorował na serce. Od wielu lat mam wysokie ciśnienie oraz duże kłopoty z trawieniem (gazy, wzdęcia, kwaśne odbijanie się). Mam też refluks. Byłam 4 razy na gastroskopii, gdzie nic nie stwierdzono. Badanie przeżyłam bardzo ciężko i więcej nie pójdę. Dwa lata temu po świętach, kiedy zjadłam trochę więcej niż zazwyczaj, w sylwestra straciłam równowagę, aż tak że przewracałam się siedząc na łóżku. W szpitalu ciśnienie miałam 255/105. Leżałam 10 dni biorąc leki. Poczułam się lepiej po wzięciu leków przeczyszczających (czy to mogło mieć związek z ciśnieniem?). Od wielu miesięcy mam duszności np. idąc do góry, zwiększają się podczas mrozu i po jedzeniu. 12.12.12. byłam u doktora, ciśnienie było 220/100. Ostrzegł mnie przed zawałem serca. Odżywiam się zdrowo (jarzyny, kurczaki, ryby gotowane na parze) żadnych zwierzęcych tłuszczów. Chodzę na spacery, CHI-GONG, basen. Badam ciśnienie kilka razy dziennie i stwierdziłam, że po jedzeniu (nawet niewielkim) wzrasta. Proszę o jasną i prostą odpowiedź, jak radzić sobie z moimi problemami...

KOBIETA, 73 LAT ponad rok temu

Jak wygląda zabieg wszczepienia stymulatora serca?

Rozrusznik serca (stymulator serca) zostaje wszczepiony pacjentom, których serce pracuje zbyt wolno. Wytwarzane przez stymulator impulsy elektryczne zastępują lub wspomagają aktywność elektryczną struktur serca, dzięki czemu serce zostaje pobudzane do pracy.

Witam! Na podstawie opisu można wnioskować, że istnieje kilka problemów zdrowotnych, które są ze sobą nie związane. Niestrawność, wzdęcia, refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia wymagają stosowania odpowiedniej, lekkiej diety, spożywania dużej ilości płynów obojętnych np. woda mineralna, a także stosowania ewentualnych leków np. symetikon (likwiduje nadmiar gazów), inhibitory pompy protonowej (zobojętniają soki żołądkowe). Zaparcia pośrednio mogą wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego, ale nie jest to główny i bezpośredni czynnik. Bardziej niepokojącymi objawami są objawy ze strony układu krążenia, czyli wysokie wartości ciśnienia tętniczego i duszność. Konieczne są regularne codzienne pomiary ciśnienia tętniczego przed zażywaniem leków i ewentualne modyfikowanie farmakoterapii, tak aby zapobiec zwyżkom. Wskazane jest wykonanie EKG spoczynkowego, badania echokardiograficznego oraz ewentualnej próby wysiłkowej. Co prawda w Pani przypadku istnieje mało czynników ryzyka, ale takie wartości ciśnienia są niebezpieczne i konieczna jest odpowiednia terapia jak również przeprowadzenie oceny zaawansowania choroby niedokrwiennej serca. Zachęcam do wizyty u kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty