Wysokie CRP u dziecka

Witam, prosze o poradę dotyczącą wyniku CRP u mojej 2,5-letniej córki. Dziecko miało wysoka gorączke od 6 dni, udałam się z nią do lekarza, ten zlecił badanie krwi i moczu. Wszystkie wyniki były prawidłowe, oprócz CRP, który wynosił 144. Córka kilkakrotnie była badana przez lekarzy i wszystko było w porządku. Dostałyśmy skierowanie do szpitala, tam została zatrzymana z diagnozą zapalenie układu moczowego, pomimo że wyniki były pozytywne. Badanie moczu zostało powtórzone i było jeszcze lepsze niż poprzednie. Z braku miejsc dziecko zostało umieszczone w sali z malutkimi dziećmi chorymi na zapalenie płuc. Zaczęto podawać córce antybiotyk, ale ciąg zdarzeń w szpitalu nie pozwolił mi zostawić tam dziecka. Wypisałam ją na drugi dzień i obecnie w domu podaję jej antybiotyk doustnie. W dniu wyjścia ze szpitala, córka przestała gorączkować. Chciałabym się dowiedzieć, czy powinnam szukać przyczyny tak wysokiego stanu zapalenia? I czy nie zaszkodziłam dziecku, wypisując ją ze szpitala? Dodam tylko, że pielęgniarki nie pozwalały nam opuszczać sali, ponieważ bały się, że bedziemy roznosić infekcję i całe dnie miałyśmy spędzać w pokoju. W tej chwili córka zachowuje się jak normalne, zdrowe dziecko :) Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam, Marta
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak wysoki poziom CRP jest niepokojący i musi być zdiagnozowany. Wskazuje na infekcję bakteryjną, która może być groźna dla zdrowia dziecka. Badanie powinno być powtórzone, co pomoże ustalić, czy infekcja została opanowa przez stosowane leczenie. U tak małego dziecka leczenie doustne może nie być wystarczające, lecz jeśli gorączka nie nawraca, to najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju. Warto udać się do lekarza, który osłucha dziecko i zleci powtórne badania krwi - morfologię i wskaźniki stanu zapalnego.