Wysokie miano przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej a-TPO

Jestem w 14 tygodniu ciąży i choruję na nadczynność tarczycy. Lekarz zlecił mi badania P/C anty-tpo (p. peroksydazie tarcz.). Moje wyniki to: >1000,00 IU/ml, a norma to 0,00-12,00. Miałam także badane FT4 - wolne T4 i wyniki są takie: 1,43 ng/dL (norma to 0,70-1,48). Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W podanych badaniach występuje prawidłowy poziom wolnej tyroksyny (FT4) oraz bardzo wysokie miano przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (a-TPO).  Obecność tych przeciwciał może świadczyć o przewlekłym limfocytarnym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto) – w początkowym stadium tej choroby może występować przejściowa nadczynność gruczołu tarczowego, która następnie przechodzi w fazę niedoczynności. W celu postawienia ostatecznego rozpoznania konieczne będzie wykonanie badania USG tarczycy oraz dalsza obserwacja poziomu hormonów.