Wysokie stężenie wapnia całkowitego w moczu

Mam pytanie, jakie schorzenie powoduje wydalanie wapnia powyżej normy w dobowej zbiórce moczu, gdzie we krwi jest w normie. Inne badania, takie jak parathormon, USG tarczycy, ldh, hdl, trójglicerydy, aspat, alat, ggtp, amylaza, USG brzucha, TSH, białko całkowite - są w normie tylko metabolit 25 (oh) 2d3 poniżej normy. Gdzie mam szukać, jakiego schorzenia? Dodam, że mam tężyczkę z objawem trosseu oraz jestem bardzo zmęczony, nerwowy i roztrojony. Nie wiem co się ze mną dzieje, najpierw schudłem w ciągu tygodnia 8 kilo pracując przy dwóch etatach a teraz w dwa lata przytyłem 23. Czy można powiedzieć, że toczy się u mnie proces nowotworowy? Dodam, że mam 29 lat.

Witam! Odpowiedź na Pana pytanie nie jest prosta. Problem wymaga pogłębienia diagnostyki. Konieczne jest wyjaśnienie niedoboru witaminy D, oznaczenie fosforanów zarówno stężenia w surowicy, jak i wydalania z moczem, z uwagi na prawidłową aktywność PTH - najprawdopodobniej również bardziej szczegółowe badania specjalistyczne m.in. oceniające funkcję przytarczyc. Jeśli oznaczano tylko stężenie wapnia całkowitego, wskazana jest ocena stężenia wapnia zjonizowanego.Nie ma tez informacji odnośnie nerek - w wielu chorobach zapalnych, układowych, w których dochodzi do ich zajęcia mogą występować zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Wskazana jest wizyta u endokrynologa. Pozdrawiam