Wysokość OB

Dzień dobry, bardzo proszę o poradę i pomoc. Chciałabym zapytać, jakie są normy OB w stanach zapalnych, np po wyrwaniu zęba? Jakie są normy przy wirusach i bakteriach, a jakie przy nowotworach? Nie ukrywam, bardziej mnie interesuje to ostatnie. Czy po przekroczeniu 20, mam już się martwić, czy bliżej 40, że to jest nowotwór? Moje OB jest dość wysokie i bardzo się boję właśnie zachorowania na nowotwór. Jeżeli jednak OB wyjdzie wystarczająco wysokie, co może wskazywać na raka, to jakie badania wykonać w następnej kolejności? Co powinnam zrobić, do jakiego lekarza się zgłosić? Czy to już powinien być specjalista od nowotworów? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

OB, czyli odczyn Biernackiego, polega na pomiarze wysokości osadu krwinek, który powstaje w ciągu godziny (ewentualnie dwóch). Jest on nieswoistym wskaźnikiem, toczącego się stanu zapalnego w organizmie. Oznacza to, że jego podwyższony poziom nie może być podstawą do rozpoznania bądź odróżnienia danych jednostek chorobowych, np. infekcji wirusowej od bakteryjnej czy nowotworu.

Wśród lekarzy przyjęte jest, że poziomem OB, przy którym należy intensywnie zacząć szukać przyczyny podwyższonego OB (podejrzewając również nowotwór), jest "trzycyfrowy" wynik, czyli >100 mm po 1 godz. Tak więc oznaczenie 20 mm lub 40 mm zazwyczaj nie świadczy o bardzo poważnym procesie - może być jednak wskaźnikiem toczącego się przewlekłego procesu zapalnego występującego np. w chorobach reumatologicznych itp.

Więcej o odczynie Biernackiego i o CRP może Pan przeczytać w artykule (http://portal.abczdrowie.pl/ob-crp-czujnik-choroby) na naszej stronie, do którego lektury serdecznie zapraszam.