Wystąpienie wad rozwojowych w 30. tygodniu ciąży

do 30 tygodnia mialam robione usg z pomiarami i wszytsko bylo dobrze czy po 30 tygodniu mogly jeszcze zrobic sie jakies wady rozwojowe

Witam. Większość wad wrodzonych ujawnia się do 30 tygodni ciąży. Mimo tego proszę pozostać pod stałą opieką ginekologa.

Część wad rozwojowych może być wykryta w późniejszej ciąży. Dotyczy to przede wszystkim wad układu pokarmowego w postaci zaburzeń drożności jelit oraz wad układu moczowego - w formie nasilenia zburzeń odpływu moczu. Inne wady powinny być stwierdzone wcześniej, ale nie zawsze są do tego dobre warunki - ułożenie płodu, ilość płynu owodniowego, otyłość ciężarnej. Czasem jesteśmy bezsilni pomimo wiedzy i chęci.

Lek. MaĹgorzata Horbaczewska

witam.Badanie w 30 tyg jest koniecznym badaniem do oceny przebiegu ciąży i wzrastania płodu.Większość nieprawidłowości rozwojowych wykrywa się w badaniach 11-13,6 tyg oraz 18-22 tyg.