Wysypka i anemia u 8-miesięcznej dziewczynki

Witam. Moja córeczka ma 8 miesięcy i od jakieś 4 miesiące temu wystąpiły u niej plamki koloru żółtego (są one szorstkie) na raczkach i na nóżkach. Będąc z nią na szczepieniu zapytałam pielęgniarki (Irlandki), co to jest to, ona mi powiedziała, że tak już dzieci mają i jak będę jej smarowała maścią, to jej to zejdzie. Więc tak też robiłam przez 3 miesiące, a kiedy przestałam, znowu się pojawiły. Poszłam do lekarza i dowiedziałam się bez żadnych badań, że ma skazę białkowa (dodam, że mieszkam w Irlandii), więc kupiłam kozie mleko, ale moje dziecko od jakiegoś miesiąca nie chce w ogóle pić mleka i o kaszkach też mogę zapomnieć. Wystarczy, że tylko poczuje, to buzie zamknie i nie mam co jej dawać, wiec daję jej jogurty, żeby jakoś to zastąpić. Jeszcze ona w ogóle tak za bardzo nie chce mi jeść, np. o 15 zje zupkę, później troszkę jabłka i już nic nie chce. Powiedziałam też to lekarce, na co ona, że Milenka (bo tak ma na imię) dobrze wygląda i może tyle nie potrzebuje, a waży 9,3 kg. Będąc w Polsce w styczniu, zrobiłam jej badanie krwi, ale już nie miałam kiedy iść z wynikami badan na konsultacje, dziś moja mama poszła i lekarz powiedział, że on żadnej skazy białkowej nie widzi, tylko to po prostu jest na coś uczulenie, ale za to jest anemia. Czy wiąże się to z tym, że ona nie chce jeść? Jeszce 2 miesiące temu jadła mi normalnie i mleko i wszystko, a teraz juz nie wiem, co robić. Próbowałam jej chociaż na śpiąco dać mleka, ale przez pół godziny wypije 20 ml albo poczuje i od razu płacze, bo nie chce, więc przestałam. :(

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Aby ocenić, czy Pani córeczka ma rzeczywiście alergię na białko mleka, należałoby najpierw całkowicie wyłączyć z jej diety mleko, sprawdzając, czy wysypka ustępuje. Następnie należałoby sprawdzić, czy po podaniu mleka dolegliwości nawracają. W inny sposób nie da się wiarygodnie zdiagnozować tego schorzenia. Ponadto w żywieniu dzieci z alergią na mleko krowie nie stosuje się mleka koziego - podaje się im specjalne mleka, tzw. hydrolizaty białkowe o wysokim stopniu hydrolizy. Koniecznie należy ponownie zgłosić się do pediatry, który ustali, czy zmiany na skórze dziewczynki rzeczywiście mają charakter alergicznych, a jeśli tak - spróbuje ustalić alergen (niekoniecznie musi to być białko mleka krowiego). Z alergią może być także związana niechęć dziecka do jedzenia, dlatego należy wyjaśnić tę kwestię.

Nie wiem jakiego typu maścią smarowała Pani zmiany na skórze córeczki i czy jest to preparat, do którego mogłaby Pani bezpiecznie wrócić. Jeśli skóra się złuszcza i jest sucha, koniecznie należy regularnie ją natłuszczać kosmetykami dla niemowląt. W aptekach dostępne są tzw. emolienty, kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji szczególnie wrażliwej skóry ze zmianami alergicznymi.

Co do anemii - niemowlęta w wieku Pani córeczki mogą mieć nieco obniżony poziom hemoglobiny (anemię), co wynika z wyczerpywania się u nich rezerw żelaza. Oczywiście stan ten dodatkowo może być pogłębiany przez spadek apetytu, a tym samym ilości spożywanych pokarmów. Czasem w takiej sytuacji konieczne jest leczenie preparatami żelaza (zawsze pod kontrolą lekarza).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.