Wyznaczanie dnia zapłodnienia

Witam! Mam 22 lata i dość nieregularny cykl miesiączkowy, jestem we wczesnej ciąży ;) Mam pytanie odnośnie dnia poczęcia. Mój ostatni cykl miesiączkowy trwał 23 dni (miesiączka zaczęła się 17.09 a kolejna już 10.10) współżyłam z narzeczonym 16.10, czyli dokładnie jakieś dwa dni po miesiączce a następnie 26.10 jednak 27.10 rano zauważyłam krwawienie, było to dość dziwne ze względu na to, że nie spodziewałam się miesiączki tak wcześnie nawet biorąc pod uwagę anomalie związane z moim cyklem miesiączkowym. Krwawiłam rano, mam wrażenie, że jednorazowo i bardzo krótko. Czy krwawienie to mogło być implantacją? Nigdy wcześniej nic takiego nie miało miejsca. Mam dość zaburzone cykle miesiączkowe raz są bardzo krótkie tak jak 23 dni, a raz są prawie normalne czyli 28 dni. Chciałabym wiedzieć kiedy mogłam zajść w ciąże 16.10 czy 26.10?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że krwawienie było rzeczywiście związane z implantacją zarodka. W takim układzie, do poczęcia doszło raczej w wyniku współżycia 16.10, czyli 7. dnia cyklu. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Pani cykle są dość krótkie, a więc owulacja występuje niedługo po miesiączce. Teoretycznie, owulacja mogła się jednak przesunąć w czasie. Ostateczną odpowiedź na Pani pytanie otrzyma Pani dopiero przy USG wykonywanym ok. 12-13. tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), kiedy to szacuje się wiek ciąży z dokładnością do 2-3 dni.

Pozdrawiam serdecznie!