Wzięłam tabletkę "po". Czy to normalne, że nie mam okresu?

Witam. Miałam stosunek z chłopakiem w dzień płodny i niestety najprawdopodobniej w dniu owulacji (wiem, gdyż wynika tak z mojego kalendarzyka oraz z własnych obserwacji po śluzie i bólach, jakie zazwyczaj mam w takim dniu). Chłopak skończył we mnie. W niecałe 21 godzin po stosunku przyjelam amerykanski odpowiednik P***, czyli tzw. "tabletki po". Niestety, powinnam dostać okres 28 czerwca, ale do dzisiaj go nie ma (a jest juz 8 lipca, czyli 11 dni ) a zamiast niego, jakieś 3 dni temu, dostałam dziwnego, lekko czerwonego plamienia. Mam objawy jak podczas miesiączki tzn.: ból brzucha, krzyża, bolące piersi. Czy to mogą być skutki uboczne wzięcia tabletki? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Preparaty stosowane jako antykoncepcja postkoitalna zawierają bardzo duże dawki hormonów zapobiegających zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy. Niestety, ale tak duża dawka hormonów zazwyczaj powoduje krótkotrwałe (do 6-mcy) zaburzenia miesiączkowania w postaci plamień, nieregularnych cykli itp.
Oczywiście nie należy zapominać o możliwości niezadziałania leku i ciąży - proponowałabym wykonać test ciążowy w celu upewnienia się.

W razie wystąpienia jakichkolowiek niepokojących dolegliwości tj. obfite krwawienie z dróg rodnych, nasilone bóle brzucha itp. proszę zgłosić się do ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.