Wzmożone wypadanie włosów - co jest powodem i jakie leczenie zastosować?

Piszę w sprawie poniższej konsultacji. Nie uzyskałam odpowiedzi na połowę moich pytań i wątpliwości. I nie jest to kwestia braku realnej konsultacji ze specjalistą czy braku opisania problemu. Mam wrażenie, że Pani Magdalena Szymańska nie przeczytała całej mojej wiadomości.

"Witam, piszę w sprawie problemu z jakim borykam się już od jakiegoś czasu. Od około 3 miesięcy wypada mi około 200 włosów dziennie, szczególnie podczas mycia i rozczesywania włosów. Zauważyłam również, że wypadają mi brwi i rzęsy bardziej niż zwykle, oraz skóra na ciele zrobiła się twardsza, włosy zrobiły się bardzo cienkie i suche, mam o wiele więcej włosów siwych. W ostatnim czasie miałam kilka razy infekcje grzybicze pochwy, jednak lek F*** i odpowiednia dieta pomagały. Miałam robione badanie krwi na TSH, estrogen, prolaktyna, ESR i profil. Wyniki są dobre.

Mam zatem następujące pytania:

  1. Zauważyłam, że wypadają wszystkie włosy (te krótsze i dłuższe), dzieje się to głównie podczas mycia i rozczesywania, kiedy mogę je dosłownie wyciągnąć. Nie wyciągam pojedynczych włosów, ale pliki włosów. Włosy zrobiły się bardzo cienkie. W serwisie abclysienie.pl wyczytałam, że istnieje coś takiego jak łysienie telogenowe, które objawia się tym, że podczas tzw. "pull test" osoba przejeżdżając ręką po głowie może wyciągnąć pliki włosów. Wyczytałam również, że właśnie takie wypadanie włosów jest charakterystyczne dla stresogennego wypadania włosów. Proszę mi powiedzieć, czy idę w dobrym kierunku?
  2. Skóra głowy mnie nie swędzi, nie mam łupieżu, jednak czasem zauważam białe kropki na włosach, nie jest to łupież ale wygląda jak łupież i są mocno osadzone na włosach. Co to może być? W jaki sposób powinnam dbać o włosy? Boję się, myć je codziennie, dlatego raz na 2 dni myję włosy szamponem przeciwłupieżowym, a potem nakładam odżywkę.
  3. Pół roku temu zaczęłam przyjmować suplement diety przeznaczone do włosów, skóry i paznokci, który zawiera 50% dziennej zalecanej dawki żelaza, witaminy A, E, cynku, jodu i witamin B. Czy możliwe jest, że mogłam przedawkować, któryś ze składników? Tabletki przyjmowałam niecałe 3 miesiące. Jakie są objawy przedawkowania cynku, żelaza, witaminy A, E i z grupy B ?
  4. W ostatnim czasie żyłam w dużym stresie, również sytuacja, kiedy wypada mi tyle włosów jest dla mnie bardzo stresująca, czy może być to przyczyną takiego wypadania włosów?
  5.  Czy powinnam przyjmować jakieś suplementy diety? Jeśli tak, to co powinny one zawierać? Po jakim czasie przyjmowania mogę zauważyć jakieś efekty? Dodam, że odżywiam się całkiem dobrze, jem mięso, warzywa i owoce, mam jednak słabość do kawy i słodyczy.
  6. W nternecie znalazłam informacje na temat biotyny. Czy warto brać biotynę i czego po niej oczekiwać? Dziękuję za odpowiedź na wszystkie pytania.

Joanna Odpowiedź eksperta, lekarz Magdalena Szymańska: Dzień dobry! Przede wszystkim zalecam wizytę u dermatologa, gdyż nie ma sensu samej borykać się z problemem. Wypadanie włosów za sprawą stresu jest bardzo częste. Często włosy też stają się osłabione, przybywa włosów siwych. Opisane zmiany przypominające łupież mogą sugerować łuszczycę skóry głowy, która może dodatkowo osłabiać cebulki włosów co powoduje ich zwiększoną łamliwość. Jeżeli stosowała Pani suplementy diety zgodnie z zaleceniami to nie powinno dojść do przedawkowania. Zazwyczaj przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe, gdyż produkty przemiany witamin są wydalane w większości z moczem. Gdy dojdzie do zatrucia objawami są bóle głowy, nudności, bóle brzucha, wymioty. Myślę, że powinna Pani udać się na wizytę do dermatologa, gdyż warto pokazać opisane zmiany na skórze głowy jak i wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów. Suplementy diety na pewno nie zaszkodzą, ale też jeżeli problem jest efektem sytuacji stresowych - nie rozwiążą problemu. Biotyna jak najbardziej ma dobry wpływ na kondycje skóry i włosów.
Pozdrawiam!"

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Witam ponownie!

W moim odczuciu odpowiedziałam na Pani pytania. Była to odpowiedz zwięzła, ale jeżeli nie jest Pani usatysfakcjonowana rozwinę temat.

  1. Łysienie telogenowe polega na tym, iż włos z fazy wzrostu przechodzi w fazę spoczynku. O takim łysieniu mówimy, kiedy większa część włosów znajduję się w tym stanie. Przyczyną takiej sytuacji może być: stres, infekcje grzybicze, choroby chroniczne takie jak toczeń rumieniowaty, niedobory pokarmowe, zaburzenia hormonalne, choroby skóry tj. łuszczyca, łojotokowe zapalnie skóry. Aby potwierdzić bądź wykluczyć diagnozę należy wykonać biopsję skóry głowy.
  2.  Zmiany przypominające łupież, które nie swędzą mogą sugerować łuszczycę skóry głowy lub łojotokowe zapalnie skóry. Jednak bez obejrzenia głowy trudno jest postawić diagnozę. W przypadku takich zmian warto jest używać specjalnych szamponów nawilżających skórę głowy. Najlepiej stosować szampony dostępne w aptekach, gdyż "zwykłe szampony" mogą wysuszać skórę. Jeżeli pojawiają się zmiany w postaci łusek dodatkowo osłabia to strukturę włosa. Włos staję się bardziej łamliwy a co za tym idzie wypada.
  3. Przedawkowanie suplementów zdarza się bardzo rzadko. Przedawkowanie cynku może objawiać się: zaburzeniem wchłaniania miedzi i żelaza, jak i przyspiesza wydalanie tego ostatniego, obniżeniem odporności, zwiększonym poziom cholesterolu, nudnościami i wymiotami. Także przy zbyt dużym poziomie cynku, mimo suplementacji żelaza może być go za mało w organizmie co może powodować objawy związane z niedoborem żelaza. Zbyt duża ilość żelaza może odkładać się w wątrobie, trzustce i innych miejscach powodując hemochromatozę. Przedawkowanie może w zwiększać ryzyko chorób serca i nowotworowych. Nadmiar witaminy A powoduje: drażliwość, wymioty, brak łaknienia, zmiana zabarwienia skóry, splenohepatomegalia, wypadnie włosów, świąd i suchość skóry. Nadmiar witaminy E objawia się: bóle mięśni, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, uczucie zmęczenia i osłabienia. Nadmiar witamin z grupy B: zwyrodnienie tkani nerwowej, uczucie mrowienia, osłabienie mięśni, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia rytmu serca, duszności, poty, alergiczne odczyny skórne.
  4.  Stres ma niekorzystny wpływ na nadmierne wypadanie włosów, Może nawet powodować łysienie. Wpływ stresujących sytuacji nie został do końca poznany, może mieć to związek z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny. Zazwyczaj gdy u pacjenta wszystkie inne wyniki badań są w normie, wtedy zazwyczaj przyjmujemy, iż przyczyną wypadania włosów jest właśnie stres lub uwarunkowania genetyczne.
  5. Jeżeli chodzi o suplementy diety to jest ich mnóstwo. Te które Pani zażywała jak najbardziej wzmacniają włosy. Dobre rezultaty przynosi również wyciąg ze skrzypu. Jednak należy pamiętać, iż suplementy mają działanie dodatkowe i nie rozwiążą problemu. Efekty wzmocnienia włosów powinny pojawić się mniej więcej po ok. 3 miesiącach.
  6.  Biotyna należy do witamin z grupy B. Inaczej zwana witaminą H lub witaminą B7. Niedobór tej witaminy może powodować wypadnie włosów, zmiany skórne, stany zapalne jelit. Stosowanie suplementu biotyny na pewno wpłynie pozytywnie na stan włosów. Należy pamiętać, iż lepiej od suplementów stosować zróżnicowaną dietę. Witaminy zawarte w pokarmie są lepiej przyswajalne niż te w tabletkach. Jeżeli nadal będą występować u Pani opisane problemy warto udać się do dermatologa by sprawdzić czy nie mamy do czynienia z liszajem płaskim, łuszczycą, infekcją grzybiczą, zapaleniem mieszków włosowych jak również przeprowadzić diagnostykę w kierunku chorób autoimmunologicznych takich jak: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina.

Pozdrawiam!