Wzrost ciałka żółtego w prawym jajniku

Ostatnia moja wizyta u ginekologa miała miejsce 03.07 i w prawym jajniku doktor zaznaczył ciemny punk o wymiarach 16mm a mój jajnik na 31mm. Wczoraj tj. 12.08 byłam znów na wizycie u ginekologa i ciemny punkt ma juz 20 mm doktor powiedział ze to ciałko żółte. Bardzo prosze o pomoc bo nie wiem co to jest. Dodam ze ostatnia miesiączke miałam 07.07

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ciałko żółte (łac. corpus luteum) — to przekształcony pęcherzyk jajnikowy, który funkcjonuje jako gruczoł dokrewny (gruczoł wewnętrznego wydzielania). Powstaje w jajniku podczas cyklu płciowego (w drugiej połowie cyklu miesiączkowego) z pękniętego pęcherzyka Graafa (jajeczkowanie). Wytwarza hormon zwany progesteronem, umożliwiający zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży.

Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte po 10–12 dniach zaczyna zanikać (przekształca się w ciałko żółte miesiączkowe, a następnie białawe), a poziom progesteronu gwałtownie spada (rozpoczyna się wówczas krwawienie). Natomiast, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona, ciałko żółte rozrasta się i tworzy ciałko żółte ciążowe.

Ciałko żółte produkuje oprócz progesteronu także estrogeny: oksytocynę, inhibinę i relaksynę.