Wzrost odsetka limfocytów a spadek neutrofilów

Witam, mam 26 lat. 3 miesiące temu wykryto u mnie gronkowca złocistego (przewlekłe zapalenia migdałów). 2 miesiące byłem na zastrzykach debecyliny. Po tej kuracji moje wyniki przedstawijają się następująco: Krwinki białe: WBC - 7,2, RBC - 5,82, HGB - 14,5 (g/dl), HCT - 49(%). Wskaźniki czerwonokrwinkowe: MCV - 84,2 (f), MCHC - 29,6 (g/dl), MCH - 24,9 (pg), RDW - 11,8 (%). Płytki krwi: PLT - 361, PDW - 13,1 (f), MPV - 8,0 (f). Rozmaz: wart. b. GRAN - 3,1, GRAN 43,1 (%), LYMPH - 3,7, LYMPH - 50,9 (%), MONO - 0,4, MONO - 6,0 (%). Rozmaz mikroskopowy (%): neutrofile 42, eozynofile 4, limfocyty 50, monocyty 4 OB - 11. Biochemia: hsCRP 1,72 mg/dl, z. ref.: 0-0,6, ASO - jakościowo dodatni. W moczu leukocyty 8-10 w polu widzenia. Dziękuję i pozdrawiam.
26 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W wynikach Pana badań uwagę zwraca wzrost odsetka limfocytów, a spadek neutrofilów (granulocytów obojętnochłonnych) w rozmazie leukocytarnym. Jednak bardziej miarodajne jest stężenie obu elementów wyrażone w liczbach bezwzględnych, a jest ono prawidłowe. Obserwujemy także niewielki wzrost hs CRP(wysokoczułe białko c-reaktywne), które jest wskaźnikiem stanu zapalnego, a także niezależnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej (sugeruje się jego udział w powstawaniu miażdżycy). Wzrost CRP w Pana przypadku może być związany z zakażeniem układu moczowego. Świadczy o tym leukocyturia (wzrost poziomu leukocytów) w badaniu ogólnym moczu. W celu identyfikacji patogenu odpowiedzialnego za infekcję, wskazane byłoby wykonanie posiewu moczu, a także wdrożenie właściwego leczenia antybiotykami. W związku z tym zalecam wizytę u lekarza prowadzącego.