Badanie AST i ALT a wysiłek fizyczny

Witam, mam pytanie dotyczące badania AST i ALT. 3 miesiące temu zrobiłem badanie krwi (w tym badanie AST i ALT), z którego wynikało, że ma lekko podwyższony poziom ALT i AST (ok. 50 w obu przypadkach). W wywiadzie lekarz zapytał mnie oczywiście o alkohol i uznał, że największe podejrzenie spada właśnie na ten czynnik (zadeklarowałem spożycie ok. 8 l piwa w tygodniu). Zalecił przyjmowanie preparatu i znaczącą redukcję alkoholu. Po 3 miesiącach zrobiłem badanie AST i ALT (w tym czasie całkowicie odstawiłem alkohol) i wyszedł mi wynik: Alt 131 i badanie AST 54, czyli w pierwszym wypadku 3 krotnie wyższy, a w drugim, nieznacznie wyższy. Bardzo mnie to zaniepokoiło i jeszcze przed kolejną wizytą, szukałem informacji na temat badania AST w Internecie. Doczytałem się, że wzrost tych dwóch parametrów, szczególnie badania AST może spowodować intensywny wysiłek fizyczny i uszkodzenie mięśni. Regularnie trenuję, a w ostatnie dwa tygodnie (z tygodniem badania włącznie) szczególnie intensywnie. Faktycznie, poszedłem rano na pobranie krwi cały obolały. Czy może to być powodem aż tak dużego wzrostu? Czy podwyższony wynik badania AST i ALT, będący konsekwencją wysiłku fizycznego, jest równie niepokojący, co w innych przypadkach? Jeżeli to może mieć znaczenie, to we wspomnianym okresie, na początku rozpocząłem przyjmowanie ACE-I. Mężczyzna, 38 lat.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ALT jest względnie swoisty dla hepatocytów (komórki wątroby), natomiast AST występuje w dużych ilościach w sercu, mięśniach szkieletowych, nerkach mózgu i erytrocytach. Najszęstsza przyczyną wzrostu poziomu tych enzymów jest alkohol i leki. To prawda, że wzrost poziomu tych enzymów może być indukowany intensywny wysiłek fizyczny, ale w Pana przypadku poziom ten jest wyraźnie powyżej normy i dotyczy enzymu bardziej specyficznego dla wątroby, co przemawia za lekiem na nadciśnienie. Powinien Pan ponownie ocenić dynamikę obu tych enzymów, może nawet wykonać USG jamy brzusznej, by ocenić miąższ wątroby.