WZW B a seks

Mam pytanie odnośnie WZW typu B. Ja nie jestem zarażona ani nie jestem nosicielem, nawet jestem zaszczepiona. Chcę zapytać, czy mogłam w jakiś sposób przenieść wirusa z jednej osoby na drugą? Chodzi o to, że uprawiałam seks z osobą mającą WZW B, a póżniej, oczywiście po jakimś czasie, z osobą wydawałoby się niezarażoną. Wydawałoby się niezarażoną, bo niedawno ta osoba odkryła, że jednak ma żółtaczkę. Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

potencjalnie byłaby taka możliwość, ale jest to mało prawdopodobne. Musiałaby Pani się zakazić, potem przekazać wirusa dalej i w międzyczasie samoistnie wyzdrowieć. Jeżeli nie jest Pani zakażona ani nie jest Pani nosicielem, to dużo bardziej prawdopodobne, że Pani partner zakaził się gdzieś indziej.

Przypominam, iż prezerwatywy w znaczący sposób zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa.