Z jakiego powodu mam za wysoki poziom żelaza?

Witam, ostatnio skończyłam leczenie anemii. Przez około 4 miesiące przyjmowałam doustnie preparaty zawierające żelazo. Nie było żadnych problemów z wchłananiem i po kuracji wyniki morfologii były bardzo dobre. Wszystko szybko wróciło do normy. Niedawno przez przypadek wyszło, że żelazo nadal jest wysokie ( 40,4 µmol/l ) było to około 4 tygodniach po skończeniu przyjmowania żelaza. Kazano powtórzyć badanie i dwa tygodnie poźniej wynik był niższy, ale nadal wysoki - 35,2 µmol/l. Nadmienię, że wcześniej żelazo zawsze było w normie. Czy taki wynik może być spowodowany leczeniem anemii czy przedawkowaniem żelaza? Dodam, że cała morfologia jest w normie. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Podwyższony poziom żelaza po długotrwałej terapii doustnymi preparatami żelaza jest zjawiskiem bardzo powszechnym - żelazo podawane podczas terapii było magazynowane w wątrobie w formie związanej z białkiem - ferrytyną. W stanach większego zapotrzebowania magazyny te są "opróżniane". Po przerwaniu przyjmowania suplementacji żelaza organizm właśnie w ten sposób zareagował. Nie jest to jeszcze poziom drastycznie wysoki, w dodatku wykazuje tendencję do spadku, więc nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.