Za co jest odpowiedzialny robak móżdżku?

Badanie pierwsze: Badanie wykonano w trzech projekcjach, w sekwencji SE, TSE, FLAIR w czasie T1, PD i t2 zależnym. W tylnym dole czaszki w linii środkowej ponad robakiem móżdżku widoczne owalna przestrzeń o szerokości ok. 38mm i wymiarze przednio-tylnym ok. 45mm odpowiadająca torbieli przestrzeni podpajęczynówkowej w zbiorniku nadrobakowym. Robak móżdżku nieco uciśnięty. Innych zmian w obrębie mózgowia nie stwierdzono. Nie widać ciasnoty w obrębie tylnego dołu czaszki. Komory wąskie, symetryczne. Badanie po 2 latach: Badanie wykonano w sekwencjach SE. FSE w czasach T1, PD i T2 zależnych w trzech płaszczyznach. W badaniu MRI widoczna jest torbiel przestrzeni podpajęczynówkowej w zbiorniku nadrobakowym, uciskająca robak móżdżku. W porównaniu z badaniem z (rok wcześniej, niestety nie mam wyniku, to było już parę ładnych lat temu, mama się tym zajmowała, a teraz przekazała mi tylko te wyniki) obraz torbieli nie uległ zmianie. Poza tym struktury mózgowia bez innych zmian. Układ komorowy nieposzerzony. Prosiłabym o informację, o czym może świadczyć ta torbiel oraz uciśnięcie robaka? Za co jest odpowiedzialny robak? Jakie mogą być objawy i skutki, gdyby torbiel mi się powiększyła i bardziej uciskała robaka? Odczuwam pewne dolegliwości ze strony układu nerwowego i "nerwowo-mięśniowego" dlatego wybieram się do neurologa. Byłam już kilka miesięcy temu, ale nie miałam tych wyników przy sobie, lekarka kazała mi przyjść po kilku miesiącach na kontrolę i z tymi wynikami. I jeszcze badanie EEG: Rytm podstawy alfa o częstot. 10c)s i napięciu do 100uV obfity, regularny, reaktywny. W odprowadzeniach z okolic przednich rejeszruje się rytm beta. W okolicach skronipwych obustronnie rejestrują się liczne grupy fal ostrych. Hv - bez wpływu Wn. Zapis o zmianach dw skroniowych w postaci fal ostrych - do dalszej kontroli EEG Jak można interpretować ten wynik i fale ostre?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Robak móżdżku jest to struktura odpowiadająca w głównej mierze za prawidłową koordynację ruchową oraz utrzymanie postawy ciała. Upraszczając i pisząc obrazowo - zaburzenia przy uszkodzeniu robaka móżdżku wyglądają podobnie jak koordynacja i motoryka u człowieka bardzo pijanego.

Torbiele pajęczynówki najczęściej się znaleziskiem przypadkowym przy okazji wykonywania badania obrazowego z innych powodów. Wskazaniem do usunięcia torbieli jest sytuacja, gdy daje objawy związane z uciskiem okolicznych struktur lub gdy obserwuje się jej szybkie powiększanie. Tylny dół czaszki jest okolicą dosyć niesprzyjającą ze względu na trudny dostęp. Tak czy inaczej, warto by skonsultowała Pani swój wynik z neurochirurgiem, który zaplanuje dalsze postępowanie.

Badanie EEG wskazuje nieprawidłowości mogące świadczyć o możliwości wystąpienia incydentów napadowych charakterystycznych dla okolicy skroniowej - zaburzeń świadomości, hlucynacji słuchowych lub węchowych, objawów emocjonalnych lub psychicznych itp.

Fale ostre korelują z podatnością na wystąpienie napadów. W przypadku gdy w obrazie klinicznym nie ma incydentów napadowych nie włącza się leczenia (nie leczy się samego zapisu EEG), dopiero gdy te dwa elementy ze sobą korelują. Natomiast w przypadku takiego zapisu EEG ważne jest unikanie czynników prowokujących napady: alkoholu i innych środków obniżających próg drgawkowy, pracy zmianowej, nieprzesypianej nocy, przewlekłego zmęczenia i stresu, narażażania się na miganie świateł (dyskoteka).

Serdecznie pozdrawiam!