Za dużo płytek ?

Podczas badań przed ostatnim oddaniem krwi pełnej lekarz powiedział, że zbliżam się do górnej granicy ilości płytek co może dyskwalifikować mnie jako dawcę krwi, jednak ich oddanie troszkę by obniżyło ich ilość, jednak moje żyły nie nadają się do oddania płytek co akurat mi odpowiada. Po kilku dniach zaczęłam się nad tym zastanawiać i troszkę tego nie rozumiem.

Redakcja abcZdrowie

W stacjach krwiodawstwa mają bardzo ścisłe normy odnośnie morfologii krwi. Należy Pamiętać, że ich przekroczenie nie musi oznaczać choroby np. nowotworowej nadpłytkowości samoistnej czy wtórnej. Natomiast jest jedynie próbą zagwarantowania, że oddana krew pochodzi od człowieka w pełni zdrowego. Jednak stan nadpłytkowości wymaga weryfikacji czy rzeczywiście nie jest spowodowany jakąś chorobą. Na pewno oddawanie płytek w celu obniżenia ich poziomu bez przeprowadzenia diagnostyki dlaczego są wysokie jest błędnym postępowaniem.