Za mały pęcherzyk ciążowy? Czy wszystko jest dobrze?

Witam!
Mam 30 lat, cierpię na PCOS i zaszłam w ciążę po zabiegu laparoskopii (owulacja naturalna w 14 dniu cyklu). Od początku ciąży przyjmuję luteinę 2x2. W 6t 5d miałam wykonane USG dopochwowe - GS 19,4 mm, CRL 8,2 mm, FHR 139b/min, YS 4,8 mm. Niepokoi mnie wielkość pęcherzyka ciążowego - wydaje mi się, że jest on troszkę za mały jak na ten tydzień ciąży (tym bardziej, że 7 dni prędzej miał wielkość 15,7 a zarodek 2 mm). 2 lata temu poroniłam, a ponowne badanie mam za 3 tyg.
Czy powinnam się martwić i przyspieszyć kolejną wizytę?
Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że nie ma Pani podstaw do niepokoju. Wielkość pęcherzyka ciążowego mieści się w normach dla tej fazy ciąży. Poza tym na tym etapie trudno jest dobrze zmierzyć pęcherzyk, ze względu na jego nieregularny często kształt, czy innymi słowy, te wielkości niekoniecznie są już porównywalne, dlatego od szóstego tygodnia zaczyna się operować wartością CRL, charakteryzującą zarodek. Drugim ważnym markerem prawidłowego rozwoju ciąży jest bicie serca płodu, które również wskazuje na prawidłowy rozwój ciąży w Pani przypadku. Także głowa do góry i proszę się nie martwić "na zapas", bo nie ma czym.

Pozdrawiam serdecznie!