Za niski progesteron

Witam.
Parę tygodni temu poszłam do lekarza ginekologa ze względu na nieregularność miesiączkowania. potrafiłam przez 2 miesiące nie mieć okresu. Ginekolog zlecił badania na testosteron, progesteron, prolaktynę, LH, FSH. Wyniki: Progesteron - 3,83 nmol/l LH- 27,55 mlU/ml FSH- 0,39mlU/ml Prolaktyna- 21.49 ng/ml Testosteron- 2,63nmol/.
Bardzo proszę o jakiś komentarz do tych wyników.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Oto interpretacja Pani wyników:
Progesteron - jeśli badanie wykonywane było w drugiej fazie cyklu, to stężenie tego hormonu jest za niskie. Może to świadczyć o niedomodze lutealnej (niewydolności ciałka żółtego). Jeżeli zaś było to w okresie okołoowulacyjnym, jest to wartość prawidłowa.
LH- wartość prawidłowa dla owulacji.
FSH- wartość zbyt niska niezależnie od fazy cyklu.
Prolaktyna- wartość nieco podwyższona w stosunku do normy. Prawdopodobnie będzie wskazane wykonanie testu z metoklopramidem, aby ocenić, czy nie mamy do czynienia z tzw. hiperprolaktynemią czynnościową.
Testosteron- wartość mieści się w normie.

Pozdrawiam serdecznie!