Za niskie stężenie progesteronu

Witam! Zrobiłam badanie progesteronu w 22 dniu cyklu. Wynik to 2,68 ng/ml. Według mnie jest on dosyć niski, gdyż w fazie lutealnej powinien się wahać od 1,7 do 27 (tak jest napisane na karcie z badania). Planuję zajść w ciążę, jednak bez rezultatów już około roku. Wcześniej po pierwszej ciąży stosowałam antykoncepcję depot przez 1,5 roku. Czy mój wynik progesteronu jest zbyt niski, abym mogła zajść w ciążę, czy może jestem niepłodna? Jakie jeszcze powinnam zrobić badania? Dodam, że mój lekarz tylko mnie uspokaja, że wszystko jest w porządku. Ja uważam, że to wszystko zbyt długo trwa i bardzo się z mężem niepokoimy. Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stężenie progesteronu rzeczywiście jest w dolnej granicy normy, a według niektórych ustaleń nawet za niskie (4,71-18 ng/ml). Jednak problemy z zajściem w ciążę są najprawdopodobniej wynikiem stosowania przez Panią antykoncepcji depot. Wadą tej metody zapobiegania zapłodnieniu jest długotrwały powrót do płodności. Efekt antykoncepcyjny może się utrzymywac nawet przez rok po ostatnim zastrzyku.

O niepłodności mówi się po roku nieskutecznych prób poczęcia dziecka, jednak u Pani ze względu na antykoncepcję depot ten okres wydłuża się nawet do 2 lat.

Na razie rzeczywiście nie ma powodów do niepokoju. Proponuję po kilku miesiącach powtórzyć badania hormonalne. Jeżeli wówczas poziom progesteronu będzie niski, trzeba będzie poszukać przyczyny.