Za pomocą jakich badań sprawdzić stopień zaburzeń widzenia przestrzennego?

Dzień dobry! Mój chłopak ma 26 lat. Nie tak dawno starał się o zdobycie prawo jazdy na kat. C. Przeszedł badania odnośnie do widzenia przestrzennego i niestety badania wykazały brak w/w widzenia, co się wiązało z tym, że nie może być kierowcą zawodowym. W dzieciństwie miał zeza lewego oka, ale na szczęście okulista wyleczył tą wadę. Natomiast nie poinformował go o tym, że mogą wystąpić powikłania związane z widzeniem przestrzennym. Dziwi mnie, gdyż widzi w 3D, ćwiczenia związane ze strzelaniem bez problemu zalicza z wynikiem bardzo dobrym. Czy jest jakaś możliwość określenia podczas dokładniejszych badań w ilu procentach ma tę wadę. Obecnie jest załamany, bo chciałby pracować w policji, ochronie, itp. zawodach, ale te zawody wiążą się z badaniami właśnie widzenia przestrzennego. Posiadam opis ostatniego badania, ale jest tak nieczytelnie napisane, że nie potrafię tego odczytać. A pewnie to bardziej określiłoby, o co tak naprawdę chodzi. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie, to dla mnie/ nas bardzo ważne. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam!
Wykształcenie widzenia przestrzennego, czyli tzw. stereopsji odbywa się na bardzo wczesnym etapie rozwoju narządu wzroku. Jest to trzeci stopień widzenia, który możemy osiągnąć tylko przy prawidłowych dwóch pierwszych stopniach, czyli: jednoczesnej percepcji i fuzji obrazów.
Niestety u dzieci z zezem (nierównoległe ustawienie gałek ocznych) brak prawidłowych warunków anatomicznych do rozwoju kolejnych stopni widzenia, przez to ten najwyższy stopień - przestrzenne widzenie, może być w różnym stopniu zaburzone. Z zezem często wspólnie istnieje także pewien stopień niedowidzenia zezującego oka.
Zeza w ujęciu potocznym, czyli nierównoległe ustawienie oczu, możemy skorygować przez odpowiednie, często długotrwałe leczenie zasłanianiem lepszego oka lub operację, ale nawet po osiągnięciu stanu idealnego ustawienia oczu jest za późno na rozwój prawidłowych połączeń w mózgu, dla wykształcenia widzenia przestrzennego.
W różnego rodzaju pracowniach stosowane są różnego typu testy do sprawdzania stopnia zaburzeń widzenia stereoskopowego zarówno do bliży, jak i dali. Do najczęstszych należą: testy graficzne, jak: test muchy, motyla, Langa, Test TNO oraz stereometry mechaniczne (Howarda-Wolmana, stereometr pionowy, Dufouera) lub inne opracowane programy komputerowe.
W życiu codziennym często organizm wytwarza pewne mechanizmy adaptacyjne zastępujące idealne widzenie przestrzenne, ale dla wykonywania pewnych zawodów (zawodowy kierowca) jest to niewystarczające.
Pozdrawiam