Za wczesny okres

Witam, ostatnia miesiączka rozpoczęła się 7.04. W 14 dniu cyklu pojawiło się plamienie, połączone z lekkim bólem brzucha - wydawałoby się, że plamienie owulacyjne, ale w 18 dniu cyklu wystąpiła miesiączka - obfitość zwyczajna, jak zwykle. Wszystkie inne objawy też są takie, jak zawsze: bolały mnie piersi, lekko "spuchłam", miałam kiepski nastrój, czułam się osłabiona (tak zwykle to wygląda przed okresem u mnie).

Niby wszystko, jak przy zwyczajnej miesiączce, ale martwi mnie, że pojawiła się tak wcześnie. Dodam, że miewałam już problemy z cyklem (m.in. zbyt częste miesiączki, potem zanik okresu na ok. 6 miesięcy), ale od dwóch lat wszystko "działało" w miarę sprawnie.
Czy powodem takiej przedwczesnej miesiączki może być stres albo osłabienie organizmu (w marcu złapałam jakiegoś wirusa i chorowałam ponad 2 tygodnie, co zakończyło się znacznym osłabieniem)? Ogólnie: czy mam się martwić i czy iść do lekarza już teraz, czy poczekać do następnej miesiączki?

Witaminy w ciąży

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Takie pojedyncze zakłócenie regularności cyklu (zwłaszcza, że przez ostatnie 2 lata były prawidłowe) - nie budzi niepokoju. Dodatkowo rzeczywiście takie czynniki, jak: przebyta ostra infekcja, przewlekły stres i zmęczenie mogą wpływać na regularność cyklu. Dlatego jeżeli nie będzie żadnych niepokojących dolegliwości, nie ma powodu do niepokoju, chyba że taka sytuacja zacznie się powtarzać - wtedy proponuję wizytę kontrolną u ginekologa.

Tutaj znajdzie Pani filmik o nieregularnych miesiączkach.

Serdecznie pozdrawiam!