Zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów w wyniku badania RTG

Wyniki badania RTG wykazały u mnie proces zmian zwyrodnieniowych kr. L/S w postaci wielopoziomowej dyskopatii oraz wtórnych zmian zwyrodnieniowych-wytwórczych na krawędziach przednich oraz przednio- bocznych trzonów kręgów lędźwiowych. Niestabilność pogranicza lędźwiowo-krzyżowego z przemieszczeniem linistatycznego ciążenia ku przodowi oraz prawostronna skolioza. Proces zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych w postaci zwężenia szpar stawowych, sklerotycznej przebudowy stropów panewek oraz osteofitów i wyostrzeń na krawędziach panewek. Owalizacja głów kości udowych. Wyniki te robiłam w związku z bólem lewej nogi od uda do łydki. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne niewiele pomagają. Czy czeka mnie operacja, czy można te schorzenia wyleczyć farmakologicznie. Mam 72 lata, jak mam postępować, aby powstrzymać proces schorzenia.

Witam, prezentowane przez Panią wyniki badań wskazują na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawów. Niestety, jest to choroba, która powoli postępuje a jej objawy nie cofają się. Farmakoterapia bólu jest rozpoczynana zazwyczaj od paracetamolu. Jeśli lek ten nie działa lub istnieją przeciwwskazania do jego stosowania zaleca się podanie innych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. naproksen, diklofenak a także silniejszych leków opioidowych), jednak należy pamiętać, że jest to leczenie objawowe. W niektórych przypadkach, w okresie nasilenia dolegliwości można rozważyć dostawowe podanie sterydów, jednak ze względu na możliwe skutki uboczne, wstrzyknięcia powinny być wykonane tylko w szczególnych przypadkach. Inne leki podawane do stawów, w tym siarczan glukozaminy, nie mają udowodnionej skuteczności klinicznej. Poprawę objawową obserwuje się po dostawowym podaniu kwasu hialuronowego. Najbardziej skutecznym postępowaniem w Pani przypadku byłby proponowany Pani zabieg operacyjny. Przebieg choroby może zostać także złagodzony rehabilitacją, która pomoże w utrzymaniu zakresu ruchów w stawach, wzmocni siłę mięśni i może obniżyć dolegliwości bólowe, nie zastąpi jednak operacji. Zapobieganie chorobie polega na utrzymywaniu prawidłowej masy ciała już w wieku rozwojowym, korekcji wad postawy i innych nieprawidłowości w zakresie narządu ruchu oraz usuwanie innych przyczyn choroby zwyrodnieniowej. W sytuacji, w której choroba rozwinęła się, zaleca się dietę zmniejszającą masę ciała w przypadku nadwagi lub otyłości.