Zaawansowana próchnica zębów i leczenie stomatologiczne

Witam,Mój problem związany jest z zebami w tej chwili mam 38 lat i sama sobie zapracowałam na to co mam Nigdy nie lubiłam chodzic do dentysty mam zaawansowaną próchnicę zębów. Moja szczęka ma parę ubytków ale też i korzenie po połamanych zębach ale to nie wszystko mam także parę zębów nadkruszonych no i są czarne.Czy jest jeszcze jakaś możliwość uratowania chociażby 2 lub3 swoich zębów (bo chyba takie też mam)? Jeżeli jest jakaś szansa bardzo proszę o poradę co należałoby zrobić i jak to wygląda i czy można zrobić to pod narkozą. Bardzo proszę o poradę i z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta

Proszę Pani,
należy po prostu zaufać jakiemuś lekarzowi dentyście, który po wykonaniu rtg i po badaniu wykona plan leczenia i omówi z Panią postępowanie. Taka wizyta nic nie boli, a może przełamie pewne lody... Rodzaj znieczulenia jest omawiany z lekarzem w trakcie takiej konsultacji.
Życzę odwagi i cierpliwości, obecne metody leczenia są skuteczne i bezbolesne.
Adam Ziemlewski

Witam serdecznie
Korzenie zębów, które są bardzo mocno zniszczone najprawdopodobniej powinny zostać usunięte, jednak nowoczesne metody leczenia umożliwiają leczenie i odbudowę nawet bardzo zniszczonych zębów. Aby zakwalifikować zęby do usunięcia lub leczenia, należy wykonać badanie radiologiczne (zdjęcie pantomograficzne), na podstawie którego jestem w stanie dokładnie ocenić stan Pani uzębienia.
Po konsultacji z ustaleniem planu leczenia, możemy wspólnie zaplanować wykonanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozą), o ile będzie taka konieczność.

Łączę pozdrowienia
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl

Nowoczesna technika połączona z wiedzą lekarza umożliwia ratowanie zębów wcześniej skazanych na usunięcie. Niezbędna jest konsultacja w celu oceny "jakości" korzeni. Dokładna ocena w powiększeniu pozwoli przygotować plan leczenia.
Jak najbardziej jest możliwe leczenie pod narkozą. podczas jednej wizyty trwającej np 3 godziny można wyleczyć kilka zębów. Współpracujemy z doświadczonym zespołem anestezjologicznym który zapewnia całkowite bezpieczeństwo zabiegu.

Witam, żeby odpowiedzieć na Pani pytanie należałoby zobaczyć zdjęcie wszystkich zębów ( panoramiczne) i i na tej podstawie ocenić jakie są szanse ich wyleczenia. Oczywiście istnieje możliwość leczenia pod narkozą, czy gazem rozweselającym. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Nic nie wiem o Pani zębach , na pewno współczesna endodonacja , mikrochirurgia i protetyka niesie z sobą możliwości zachowania własnych zębów większe niż kilkanaście lat temu.
Proszę zwrócić się do lekarza , powinien Pani przygotować plan leczenia i kilka wariantów do rozważenia.
Jeżeli miały by faktycznie zostac 2 -3 zęby , to lepiej zdecydować się na pełną odbudowę z wykorzystaniem implantów

Leczenie w takim przypadku należy rozpocząć od dokładnego badania stomatologicznego i wykonania zdjęcia pantomograficznego lub przeglądowej tomografii komputerowej CBCT. Pozwoli to lekarzowi na dokładną ocenę problemów i przygotowanie dokładnego planu leczenia. W pierwszej kolejności należy zająć się tymi zębami, które sprawiają dolegliwości bólowe, następnie zębami żywymi z ubytkami próchnicowymi, a dopiero na końcu zębami wymagającymi leczenia kanałowego. Oczywiście w trakcie leczenia może się okazać, że będzie konieczna zmiana kolejności leczenia poszczególnych zębów z uwagi na rozwinięcie się stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Zęby, które w wyniku procesu próchnicowego zostały tak zniszczone, że pozostały już tylko same korzenie bardzo często niestety nadają się tylko do ekstrakcji. Jednak zdarza się, że proces próchnicowy nie zniszczył korzenia i istnieje możliwość leczenia kanałowego i odtworzenia zęba przy pomocy wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Leczenie w takim przypadku powinno być kompleksowe i obejmować powinno leczenie chirurgiczne (usunięcie korzeni zębów, ewentualnie resekcje korzenia lub usunięcie zmian zapalnych), leczenie zachowawcze (opracowanie i wypełnienie ubytków próchnicowych, leczenie kanałowe), a także leczenie periodontologiczne (usunięcie kamienia i wykonanie wszystkich niezbędnych zabiegów odtwarzających prawidłowy stan przyzębia). Na samym końcu pozostaje zawsze leczenie protetyczne lub implantoprotetyczne. Co do samego leczenia i strachu przed nim to należy to rozważyć, żeby nie decydować się pochopnie na leczenie w znieczuleniu ogólnym (narkozie) ponieważ każde znieczulenie tego typu nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Być może stopniowe, dokonywane metodą małych kroków, leczenie w znieczuleniu miejscowym spełni swoją rolę i obejdzie się bez znieczulenia ogólnego. Najważniejsze w takiej sytuacji to zacząć leczenie i realizować między wizytami to co zaleci lekarz dentysta (dieta, higiena)