Zaawansowane żylaki w 27. tygodniu ciąży

Jestem w 27 tyg ciąży ,mam żylaki zaawansowane,puchna mi nogi ,nie widac kostek,palce nabrzmiałe,podudzia,żylaki pojawiaja sie na udach w pachwinach...Jest strasznie! Czy mogę sie poddac operacji laserowej w ciazy w tym przypadku?

Witam serdecznie, po ustaleniu przyczyny obrzęków i źródła refluksu żylnego (USG dopplerowskie) należy zastosować kompresjoterapię (w przypadku dużych obrzęków początkowo bandażowanie wg Sigga, następnie gotowe wyroby kompresyjne II stopnia ucisku stosowane w ciągu dziennej aktywności, a w przypadku przymusowego przebywania w łóżku - wyroby anti-thrombo), najlepiej różnież stosować kompresjoterapipę w czasie porodu i bezpośrednio po nim. Po porodzie żylaki powinny się zmniejszyć (ustaje ucisk dziecka na żyły biodrowe - co utrudnia odpływ żylny z kończyn i rozszerza żylaki). Leczenie zabiegowe w ciąży nie jest rutynowym postępowaniem, co więcej - usg dopplerowskie wykonane w czasie ciąży nie jest podstawą do wykonania zabiegu i należy je powtórzyć po porodzie. Pozdrawiam, dr n. med, Łukasz Szczygieł, spec angiolog